„Wszystko jest gotowe na tę historyczną wizytę Papieża w Santiago de Composteli” – powiedział Alberto Núñez Feijóo, prezydent Autonomii Galicii. Benedykt XVI będzie tam już 6 listopada. „Wspólnota galicijska znajdzie się w centrum spojrzeń całego świata”.
„Galicia jest gotowa na przyjęcie tak dostojnego gościa” – stwierdził Alberto Núñez Feijóo, który poinformował o szczegółach przebiegu papieskiej wizyty w Santiago de Composteli. Przez kilka godzin miasto stanie się „duchową stolicą” Kościoła. Władze cywilne zrobią wszystko, aby zapewnić porządek i bezpieczeństwo, a także wzięcie udziału w uroczystościach. Z kolei burmistrz Santiago, Xosé Sánchez Bugallo, uznał krytyki dotyczące kosztów papieskiej wizyty za pozbawione sensu. Podkreślił, że do miasta przybędzie ok. 200 tys. osób, a ponad 100 kanałów telewizyjnych będzie transmitowało przebieg wizyty, którą zobaczy na żywo 150 mln widzów. „Zysków nie należy spodziewać się w ciągu 15 lub 20 dni, ale przez 15 lat” – powiedział Xosé Sánchez Bugallo. Na wizycie zyskają wszyscy. Osoby, które manifestowały wczoraj przeciwko papieskiej wizycie, stanowią „znikomą mniejszość”, choć w demokracji każdy może wyrazić swoją opinię.
Wczoraj po południu w Santiago de Composteli został odsłonięty pomnik Papieża. „Benedykt XVI powita Benedykta XVI” – mówią żartobliwie mieszkańcy miasta.
Hiszpańskie media szukają sensacji w związku z papieską wizytą. Podkreślają wczorajsze manifestacje w Barcelonie i w Santiago przeciwko niej, w których miały wziąć udział tysiące osób. Tymczasem uczestników było o wiele mniej, niż spodziewali się tego organizatorzy ze środowisk republikańskich i ateistycznych. Barcelona i Santiago de Compostela oczekują z niecierpliwością na przybycie Benedykta XVI.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.