Dni solidarności z chrześcijanami Iraku

W Ziemi Świętej trwa trzydniowa modlitwa za irackich chrześcijan. Została ona ogłoszona przez biskupów po masakrze katolików w kościele w Bagdadzie. Biskupi wydali specjalną deklarację solidarności z prześladowanymi w Iraku chrześcijanami. Modlitwa za nich zabrzmiała m.in. w Betlejem.

Mszy we franciszkańskiej świątyni przy bazylice Narodzenia przewodniczył egzarcha Gregoire Pierre Melki, zwierzchnik syrokatolików w Jerozolimie. Wśród kilkudziesięciu koncelebransów był abp Antonio Franco nuncjusz w Izraelu i delegat apostolski w Jerozolimie oraz biskupi katolickich Kościołów wschodnich i dwaj sufragani łacińskiego patriarchy. Modlitewną solidarność z prześladowanymi braćmi w Iraku wyraziła licznie zgromadzona wspólnota wiernych z Betlejem. Po Mszy została odczytana na Placu Żłóbka oficjalna deklaracja katolickich ordynariuszy Ziemi Świętej.

Przekazując wyrazy współczucia siostrzanemu Kościołowi w Iraku biskupi Ziemi Świętej potępili zamach na chrześcijańską wspólnotę i zaapelowali do rządzących o «ochronę swoich obywateli, zwłaszcza tych, którzy są najbardziej bezbronni». Ofiary zamachu biskupi nazwali „heroicznymi męczennikami”, kontynuującymi świadectwo krwi zapoczątkowane przez diakona św. Szczepana.

W deklaracji zwierzchnicy katolickich Kościołów Ziemi Świętej zwrócili się do wszystkich synów lokalnej wspólnoty, kapłanów i wiernych, do wszystkich parafii i wspólnot zakonnych z prośbą o przeżycie piątku, soboty i niedzieli (5, 6 i 7 listopada) jako trzech dni solidarności z prześladowanym Kościołem w Iraku. Zaapelowali o modlitwę za dusze męczenników, o uzdrowienie rannych, pocieszenie wdów i sierot oraz o umocnienie wiary i wytrwałość dla prześladowanych wyznawców Jezusa Chrystusa.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
29°C Wtorek
noc
22°C Wtorek
rano
27°C Wtorek
dzień
28°C Wtorek
wieczór
wiecej »