Wybrali Kościół katolicki

Na znak protestu przeciwko udzielaniu święceń biskupich kobietom, z Kościoła anglikańskiego ma wystąpić czterech anglikańskich biskupów.

Kościół Anglii obawia się nowej fali przejść do Kościoła katolickiego. Londyński dziennik „The Times“ podał, że arcybiskup Canterbury, Rowan Williams ogłosi oficjalnie o odejściu dwóch biskupów anglikańskich.

Na znak protestu przeciwko udzielaniu święceń biskupich kobietom, z Kościoła anglikańskiego wystąpią 58-letni biskup z Richborough – Keith Newton i 62-letni biskup Ebbsfleet – Andrew Burnham. W ich ślady zamierza pójść z końcem roku 68-letni biskup Fulham – John Broadhurst. Oczekuje się też, że do Kościoła katolickiego przejdzie emerytowany, 75-letni biskup Edwin Barnes.

Według "Timesa" bp Newton ma stanąć na czele ordynariatu personalnego dla anglikanów chcących przejść na katolicyzm. Możliwość tworzenia takich struktur przewiduje ogłoszona dokładnie rok temu konstytucja apostolska Benedykta XVI „Anglicanorum coetibus”. Umożliwia ona przechodzenie do Kościoła katolickiego pragnącym tego anglikanom przy zachowaniu przez nich ich struktur kościelnych i tradycji liturgicznej. Oficjalne utworzenie takiego ordynariatu personalnego miałoby nastąpić w uroczystość Zesłania Ducha Świętego w 2011 roku – twierdzi londyński dziennik.

Do podobnej fali wystąpień z Kościoła anglikańskiego doszło w Wielkiej Brytanii w latach dziewięćdziesiątych XX wieku po wprowadzeniu tam ordynacji kobiet. Kilkuset duchownych i wielu świeckich przeszło wówczas na katolicyzm, ale nie było wtedy żadnych urzędowych regulacji tego zjawiska.

Kościół katolicki Anglii i Walii nie zareagował dotychczas oficjalnie na zapowiedziane wystąpienia. „Times” cytuje jedynie anonimowego rozmówcę, który uważa, że liberalni katolicy mają już i tak „wystarczająco dużo kłopotów z własnymi tradycjonalistami, że nie potrzebują «importowania» ich jeszcze dodatkowo z Kościoła anglikańskiego“.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
24°C Wtorek
dzień
25°C Wtorek
wieczór
21°C Środa
noc
17°C Środa
rano
wiecej »