Od 2 do 29 listopada zmarło prawie 60 tys. osób, dwa razy tyle co w podobnym okresie przed rokiem - wynika z opracowania GUS na podstawie danych z Urzędów Stanu Cywilnego. Na początku grudnia liczba zgonów zaczęła spadać, choć te dane mogą jeszcze nie być kompletne.
W środę na swojej stronie internetowej GUS opublikował tabele prezentujące zgony od 2000 roku według tygodnia zgonu, wieku i płci oraz podregionu zamieszkania osób zmarłych. Dane są aktualizowane w cyklach miesięcznych, ok. 15. dnia każdego miesiąca na podstawie informacji z Urzędów Stanu Cywilnego.
Z tabeli wynika, że od 2 do 29 listopada zmarło w Polsce 59,5 tys. osób, podczas gdy rok temu w porównywalnym okresie (od 4 listopada do 1 grudnia) zmarło 30 tys. osób. Najwięcej zgonów w tym roku - ponad 16 tys. - odnotowano w tygodniu od 2 do 8 listopada.
W grudniu liczba zgonów zaczęła spadać. W okresie od 30 listopada do 13 grudnia stwierdzono prawie 23 tys. zgonów wobec 16 tys. w porównywalnym okresie rok temu (wzrost o 40 proc.). Są to ostatnie dostępne obecnie dane za bieżący rok. GUS zaznacza, że liczby z ostatnich tygodni mogą nie być kompletne.
Listopad był to tej pory najtragiczniejszym miesiącem pod względem liczby zgonów na COVID-19. Według danych podawanych przez resort zdrowia, w listopadzie zmarło z tego powodu prawie 12 tys. osób.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.