Od 2 do 29 listopada zmarło prawie 60 tys. osób, dwa razy tyle co w podobnym okresie przed rokiem - wynika z opracowania GUS na podstawie danych z Urzędów Stanu Cywilnego. Na początku grudnia liczba zgonów zaczęła spadać, choć te dane mogą jeszcze nie być kompletne.
W środę na swojej stronie internetowej GUS opublikował tabele prezentujące zgony od 2000 roku według tygodnia zgonu, wieku i płci oraz podregionu zamieszkania osób zmarłych. Dane są aktualizowane w cyklach miesięcznych, ok. 15. dnia każdego miesiąca na podstawie informacji z Urzędów Stanu Cywilnego.
Z tabeli wynika, że od 2 do 29 listopada zmarło w Polsce 59,5 tys. osób, podczas gdy rok temu w porównywalnym okresie (od 4 listopada do 1 grudnia) zmarło 30 tys. osób. Najwięcej zgonów w tym roku - ponad 16 tys. - odnotowano w tygodniu od 2 do 8 listopada.
W grudniu liczba zgonów zaczęła spadać. W okresie od 30 listopada do 13 grudnia stwierdzono prawie 23 tys. zgonów wobec 16 tys. w porównywalnym okresie rok temu (wzrost o 40 proc.). Są to ostatnie dostępne obecnie dane za bieżący rok. GUS zaznacza, że liczby z ostatnich tygodni mogą nie być kompletne.
Listopad był to tej pory najtragiczniejszym miesiącem pod względem liczby zgonów na COVID-19. Według danych podawanych przez resort zdrowia, w listopadzie zmarło z tego powodu prawie 12 tys. osób.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.