Po ciężkiej chorobie zmarła 5 listopada w Pampelunie w północnej Hiszpanii w wieku 58 lat Jutta Burggraf – niemiecka teolog katolicka, która od 1996 wykładała na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Nawarry. Była ona członkinią wielu międzynarodowych towarzystw naukowych, m.in. Międzynarodowej Papieskiej Akademii Maryjnej, autorką ponad 20 książek i wielu artykułów.
Jutta Burggraf urodziła się w 1952 w Hildesheim. W 1979 obroniła na Uniwersytecie Kolońskim pracę doktorską kierunku z zakresu psychopedagogii, a w 5 lat później doktoryzowała się z teologii na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie. W 1996 osiadła na stałe w tym hiszpańskim mieście jako wykładowczyni na wydziale teologicznym na tamtejszym uniwersytecie.
Specjalizowała się w różnych dziedzinach: w eklezjologii, ekumenizmie, teologii stworzenia, teologii kobiety, w feminizmie i kilku innych i do każdej z nich wniosła znaczący wkład. Współpracowała na stałe z Międzynarodowym Instytutem Akademickim w Kerkrade (Holandia), gdzie wykładała antropologię, była członkinią Rady Naukowej Międzynarodowego Roboczego Kręgu Maryjnego w Kevelaer (Niemcy) i członkinią-korespondentką Międzynarodowej Papieskiej Akademii Maryjnej w Rzymie. W 1987 z nominacji Jana Pawła II uczestniczyła jako audytorka w Synodzie Biskupów nt. powołania i posłannictwa świeckich w Kościele i w świecie.
Pozostawiła po sobie ponad 20 książek, głównie po niemiecku i hiszpańsku, z których część została przetłumaczona także na inne języki. Podejmowały one zagadnienia wolności, obecności Kościoła w dzisiejszym, zeświecczonym i wielokulturowym świecie itp. Była m.in. współautorką i współredaktorką „Słownika teologii” (wraz z profesorami Cesarem Izquierdo i Felixem M. Aroceną).
„Na Juttę zawsze można było liczyć w każdej pracy na naszym wydziale. Znajdowała też czas, aby odpowiadać na różne pytania i prośby, jakie napływały do nas z różnych ośrodków hiszpańskich i zagranicznych” – powiedział o zmarłej koleżance dyrektor sekcji teologii dogmatycznej i wicedziekan Wydziału Teologii w Pampelunie prof. César Izquierdo. Dodał, że potrafiła ona ponadto wykazywać bliskość i zrozumienie do drugiego człowieka, które natychmiast zyskiwały jej sympatię rozmówców.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.