Reklama

Poncyljusz: Posłanki niech wrócą do PiS

Paweł Poncyljusz (PiS) uważa, że wykluczone z PiS posłanki Joanna Kluzik-Rostkowska i Elżbieta Jakubiak powinny wrócić do partii. "To byłoby najlepsze rozwiązanie" - powiedział we wtorek w Poznaniu Poncyljusz. Skończyłam przygodę z PiS - komentuje Kluzik-Rostkowska.

Reklama

"Dziś jest mi tylko przykro w związku z tą sytuacją, jaka się pojawiła i gdybym mógł to odwrócić, to ja chętnie już w tej chwili to zrobię. Zastanawiam się, co mógłbym zrobić, aby Joanna Kluzik-Rostkowska i Elżbieta Jakubiak wróciły w szeregi Prawa i Sprawiedliwości. Uważam, że byłoby to najlepsze rozwiązanie" - podkreślił.

"Przygodę z PiS skończyłam w ubiegły piątek" - tak słowa Poncyljusz skomentowała we wtorek w rozmowie z PAP Kluzik-Rostkowska.

Poncyljusz zapytany wprost, czy odejdzie z PiS, odparł, że jak będzie miał jakiekolwiek informacje w tej sprawie, to je przekaże.

"Każdego dnia wstaję rano i służę Polakom, będąc członkiem Prawa i Sprawiedliwości, ale oczywiście taka sytuacja, w której moi najbliżsi przyjaciele odchodzą z PiS, nie jest przyjemna" - zaznaczył Poncyljusz.

Poinformował, że spotkał się w poniedziałek z wykluczonymi posłankami. Według "Super Expressu" w spotkaniu tym wzięli udział także europosłowie Paweł Kowal, Michał Kamiński i Adam Bielan. "Spotkali się przyjaciele z czasów kampanii prezydenckiej" - powiedziała zaś PAP o tym spotkaniu Kluzik-Rostkowska. Nie chciała mówić o szczegółach poniedziałkowych rozmów. "Osoby, z którymi się spotkałam, są dla mnie wiarygodne i cenne dla polskiego życia publicznego" - dodała.

Kluzik-Rostkowska nie odniosła się także do doniesień niektórych mediów, że Bielan i Kamiński pomagają jej w tworzeniu nowej formacji politycznej.

W mediach pojawiają się spekulacje, że grupa posłów PiS - m.in. Poncyljusz, Lena Dąbkowska-Cichocka, Jan Ołdakowski, a także grupa europosłów - może opuścić partyjne i klubowe szeregi i próbować założyć nowe ugrupowanie lub koło poselskie.

Kluzik-Rostkowska komentując sondaż Gfk Polonia dla "Rzeczpospolitej", według którego ewentualna jej partia mogłaby liczyć na głosy 35 proc, wyborców (na nową partię z całą pewnością nie zagłosowałoby 43 proc. badanych, a 22 proc. było niezdecydowanych), powiedziała, że wyniki tego badania "dodają wiatru w żagle".

"Na pewno zachęcają do sięgnięcia po różnego rodzaju instrumenty, takie jak powołanie klubu parlamentarnego czy ugrupowania politycznego" - podkreśliła. Nie chciała jednak zadeklarować czy w najbliższym czasie będzie chciała założyć nową partię, albo klub.

"Bardzo cieszy ten sondaż, choć podchodzę do niego z pokorną ostrożnością. Jestem przekonana, że pokazuje, iż bardzo wielu Polaków chce odblokowania polskiej sceny politycznej, oczekuje spokojnej merytorycznej debaty o przyszłości" - powiedziała Kluzik-Rostkowska.

"Polski sukces nie może być ofiarą politycznej wojny domowej, która najlepszych z nas skazuje na konflikt, a nie na współpracę. Wierzę, że moja oferta może trafić do Polaków. Dzisiejszy sondaż daje wiarę, że możemy razem osiągnąć bardzo wiele" - dodała.

O "nowym początku" mówiła rano w radiu Zet Elżbieta Jakubiak. "Bardzo wiele osób tych, które chciały być w partii Jarosława Kaczyńskiego, (...) nie chcą być w takiej partii, którą zarządzał będzie Zbyszek Ziobro i myślę, że w związku z tym istnieje szansa, żeby mówić o jakimś nowym początku" - powiedziała.

Poncyljusz nie chciał komentować tych słów Jakubiak. "W partii są osoby, które lubi się mniej lub bardziej. Może jest tak, jak mówi pani poseł Jakubiak, a może tak nie jest" - powiedział.

Poncyljusz pytany, czy czuje się spadkobiercą myśli Lecha Kaczyńskiego powiedział, że triumf w wyborach 2005 r. był najwspanialszym czasem dla PiS. "Dorobek zmarłego prezydenta jest tak duży, że każdy może coś z niego wykorzystać, byle tylko nie krzywdził pamięci o zmarłym" - zaznaczył.

Bliski współpracownik prezydenta Lecha Kaczyńskiego Marek Cichocki w komentarzu zamieszczonym w poniedziałek na stronie www.teologiapolityczna.pl, dotyczącym wykluczenia posłanek, ocenił: "To się musiało stać. Pozostawała do rozstrzygnięcia kwestia, kiedy i w jaki sposób".

Jak podkreślił, już zawieszenie Elżbiety Jakubiak wywołało wśród wielu osób w PiS i wokół niego konsternację. "Inaczej niż Joanna Kluzik-Rostkowska, kojarzona przede wszystkim z łagodnym obliczem kampanii prezydenckiej Jarosława Kaczyńskiego, Jakubiak utożsamia przede wszystkim związek z polityką zmarłego tragicznie Lecha Kaczyńskiego" - napisał Cichocki.

Jak dodał, wykluczenie Jakubiak z PiS, niejako przy okazji sporu z byłą szefową kampanii prezydenckiej, "oznacza pozbycie się przez Jarosława Kaczyńskiego zbędnego balastu, a z drugiej strony rozwiązanie więzów lojalności wobec prezesa i jego partii przez szeroko rozumiane środowisko tzw. muzealników" (do tzw. muzealników w PiS zalicza się m.in. Ołdakowskiego, Dąbkowską-Cichocką, Kowala).

Cichocki podkreślił, że marzenia Lecha Kaczyńskiego "o podmiotowej, samoświadomej, nowoczesnej Polsce są właśnie tą spuścizną, wobec której czujemy zobowiązanie, a po jego strasznej śmierci, to zobowiązanie nabiera siłę imperatywu". "To główny powód, dla którego to, co stało się w piątek z Elżbietą Jakubiak, musiało się stać. PiS nie jest partią (i nigdy nie było) Lecha Kaczyńskiego" - dodał.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Niedziela
rano
6°C Niedziela
dzień
7°C Niedziela
wieczór
6°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama