Zatroskanie o przyszłość społeczeństwa, szczególnie w kwestiach bioetycznych, wyraziła Konferencja Biskupów Francji (CEF) na zakończenie jesiennego zgromadzenia plenarnego. – Bioetyka jest debatą nad zgodnością między poszanowaniem godności człowieka i postępem technicznym w biomedycynie – powiedział kardynał André Vingt-Trois, przewodniczący CEF.
Kardynał Vingt-Trois za niepoważne uznał sprowadzanie tej debaty do „starcia między zwolennikami jednych badań naukowych i tych, którzy zaangażowali się w inne badania”.
– Oczekujemy od polityków refleksji odpowiedzialnej, poważnej i troszczącej się o dobro wspólne – dodał kardynał, apelując o „spokojny i pełen szacunku dialog”, pozbawiony obskurantyzmu. Jego wypowiedź nawiązuje do trwających we Francji prac nad reformą dotychczas obowiązującego prawodawstwa w kwestiach bioetycznych.
Mówiąc o problemach ekologicznych arcybiskup Paryża oświadczył, że „odpowiedzialność za Ziemię nie może stać się czymś w rodzaju 'nieczystego sumienia' sytego konsumenta”. Przestrzegł, by nie dać się wciągnąć w taki sposób odczytywania danych z obserwacji środowiska naturalnego, który prowadziłby do uznania człowieka za „głównego wroga” naszej planety. Jego zdaniem ekologia ma służyć temu, by „zasoby Ziemi służyły człowiekowi”, a nie temu, by „ludzie byli na służbie planetarnego naturalizmu”. Wyraził nadzieję, że ludzie znajdą w tej dziedzinie wyjście „szanujące nadrzędność człowieka nad stworzeniem, jego misję zarządzania światem i podporządkowywania go sobie, wprowadzania większej sprawiedliwości w wymianie gospodarczej, handlowej i finansowej”.
Uczestnicy zgromadzenia dyskutowali również o sposobach odnowy duszpasterstwa, zastanawiając się jak przekazywać nauczanie Kościoła w społeczeństwie ulegającym zeświecczeniu. Stwierdzili m.in. że przyszłość wspólnot chrześcijańskich zależy od praktykującej mniejszości.
Następne zgromadzenie plenarne CEF odbędzie się wiosną 2011 r.
Chodzi o zabezpieczenie przed zagrożeniami płynącymi z Rosji.