Nocne zwiedzanie wybudowanego w okresie międzywojennym gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i wystawy poświęcone historii uatrakcyjnią tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Katowicach.
Dni Otwarte Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego rozpoczynają się już w środę. Od godz. 18.00 do drugiej w nocy wszyscy chętni będą mogli oglądać niedostępne na co dzień zakamarki budynku. W westybulu urzędu będą czynne dwie wystawy. Jedna jest poświęcona historii budynku. Drugą ekspozycję, prezentującą stare fotografie zatytułowano "Na końcu drogi była niepodległość".
Na placu Sejmu Śląskiego będzie można obejrzeć sprzęt wojskowy. Zwiedzającym towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu śląskich gitarzystów Grzegorza Dzerzgowskiego i Jacka Konopki.
Osoby zwiedzające urząd obejrzą gabinet obecnego wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka, który mieści się w historycznym mieszkaniu pierwszego gospodarza - wojewody Michała Grażyńskiego. Do dyspozycji gości będą również reprezentacyjne sale, w których niegdyś odbywały się oficjalne uroczystości oraz bale i przyjęcia. Dzisiaj są w nich organizowane konferencje i spotkania.
Na trasie zwiedzania zapewne nie zabraknie sali Sejmu Śląskiego, na której wzorowana jest sala Sejmu RP w Warszawie. Prawdziwą gratką będą jednak niedostępne na co dzień podziemia urzędu - z basenem, zaprojektowanym, jako pułapka na ewentualnych złodziei, którzy chcieliby obrabować dawny skarbiec śląski.
Ciekawostką będzie też wizyta w dawnym pomieszczeniu piwnicznym, gdzie przechowywano żywność dla wojewody i jego rodziny. W czasie II wojny światowej władze okupacyjne zmieniły go na schron.
Gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego to jeden z najciekawszych i największych budynków na Górnym Śląsku. Postał w latach 1925-1929. Jego budowa uwarunkowana była utworzeniem w 1922 r. woj. śląskiego - na uzyskanej ostatecznie przez Polskę po I wojnie światowej części Górnego Śląska. Nowe województwo w okresie międzywojennym miało szeroką autonomię, w tym odrębny Sejm oraz Skarb Śląski; budynek zaprojektowano i zbudowano z uwzględnieniem ich potrzeb.
Klasycystyczny budynek składa się z czterech głównych skrzydeł; wewnątrz mieści się kolista część sejmowa. Gmach liczy - prócz wysokiego parteru - cztery piętra, dodatkowe dwie kondygnacje ma pod ziemią. Kubatura budynku wynosi ponad 161 tys. metrów sześciennych. Jest w nim ponad 600 pomieszczeń i 1,3 tys. okien. Łączna długość korytarzy wynosi ponad 6 km, a obwód głównego korytarza na każdym piętrze wynosi ok. 400 m.
Główne śląskie uroczystości Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się w czwartek rano mszą za Ojczyznę w Archikatedrze Chrystusa Króla. W południe uczestnicy uroczystości przemaszerują przez centrum miasta i złożą kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.