W pobliżu Brna zmarł 13 listopada jeden z wybitnych przywódców „Kościoła ukrytego”, ksiądz kanonik Stanislav Krátký. Miał 88 lat, a w roku 1968 został tajnie konsekrowany na biskupa przez kontrowersyjnego biskupa Felixa Marię Davídka.
Ks. Krátký przyjął święcenia kapłańskie w 1946 r. Pracował duszpastersko w różnych parafiach na terenie południowych Moraw. W 1958 r. został skazany za działalność duszpasterską i dwa lata spędził w jednym z najcięższych więzień w Valdicach. Wolność odzyskał na skutek amnestii.
Nie mogąc oficjalnie pełnić posługi kapłańskiej pracował jako dźwigowy w przedsiębiorstwie budowlanym. Jednocześnie wraz z bp. Davídkiem zajmował się konspiracyjnie formacją kandydatów do kapłaństwa.
W okresie „praskiej wiosny” 1968 r. był proboszczem i przez rok pracował na odnowionym Wydziale Teologicznym w Ołomuńcu. 27 sierpnia 1968 r. - zaledwie kilka dni po inwazji wojsk Układu Warszawskiego - bp Davídek udzielił mu tajnie sakry biskupiej dla „Kościoła ukrytego”.
Do 1978 r. był proboszczem pogranicznej parafii Hrádek u Znojma. Pracował tam do 1999, gdy został prepozytem kapituły w Mikulovie. Na mocy szczególnych przywilejów zezwolono mu na używanie stroju biskupiego. Do ostatnich lat życia był aktywnym duszpasterzem, inspiratorem szeregu inicjatyw. Jego pogrzeb odbędzie się 20 listopada w Mikulovie.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.