"Chrześcijaństwo bez liturgii jest chrześcijaństwem bez Chrystusa" - powiedział w środę papież Franciszek podczas audiencji generalnej. Przestrzegł przed tak zwanym "chrześcijaństwem przeżyć wewnętrznych, które nie uznaje duchowego znaczenia publicznych obrzędów liturgicznych".
Zwracając się podczas audiencji generalnej do wiernych z biblioteki w Pałacu Apostolskim, papież powiedział, że pokusa "praktykowania" takiego chrześcijaństwa pojawiała się wielokrotnie w dziejach Kościoła. Jak zaznaczył, często w tej tendencji podkreślano "większą czystość religijności, która nie zależy od zewnętrznych ceremonii, uważanych za niepotrzebny i szkodliwy ciężar".
"W centrum krytyki znajdowała się nie jakaś szczególna forma obrzędowa czy też konkretny sposób celebracji, ale sama liturgia"- mówił.
Franciszek przyznał, że wielu wiernych mimo pilnego udział w uroczystościach, zwłaszcza w niedzielnej mszy czerpie "pokarm dla swej wiary i życia duchowego z innych źródeł".
Jak zaznaczył, Chrystus jest obecny "nawet w najbardziej ogołoconym obrzędzie", takim jak ten, który niektórzy chrześcijanie sprawowali i nadal odprawiają w miejscach uwięzienia lub w domu w czasach prześladowań.
Papież zwracając się do Polaków powiedział: "Liturgia Kościoła jest źródłem pobożności i pokarmem dla modlitwy osobistej".
"Także od wspólnej modlitwy liturgicznej, kiedy jesteśmy zgromadzeni wokół Chrystusa, zaczyna się realizacja przykazania miłości Boga i bliźniego, gdyż modląc się jedni za drugich, pomagamy sobie wzajemnie oraz nosimy brzemiona jedni drugich"- wskazał.
Na zakończenie audiencji Franciszek wystosował apel w związku z pierwszym Międzynarodowym Dniem Braterstwa Ludzkiego, który będzie obchodzony w czwartek, a został ustanowiony w rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Przypada w drugą rocznicę wizyty papieża w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz podpisania "Dokumentu o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia" przez niego oraz wielkiego imama kairskiego uniwersytetu Al-Azhar Ahmada Al-Tayyeba.
"Jestem bardzo zadowolony, że ONZ przyłącza się do tych obchodów mających na celu krzewienie dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego"- oświadczył papież. Ogłosił, że za pośrednictwem internetu weźmie w czwartek udział w wirtualnym spotkaniu z imamem oraz z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.
Rezolucja ta, przypomniał, uznaje "wkład, jaki dialog między wszystkimi grupami religijnymi może wnieść w poprawę świadomości i zrozumienia wspólnych wartości podzielanych przez całą ludzkość".
"Niech to będzie naszą modlitwą i przedmiotem naszego zaangażowania każdego dnia roku"- wezwał papież.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.