„Ostatni taki Prymas” – to tytuł książki Mileny Kindziuk o kardynale Józefie Glempie. Publikacja zawiera nowe fakty z życia Prymasa i pozwala poznać motywy jego decyzji w kierowaniu Kościołem w Polsce przez prawie 30 lat. Wydana przez Świat Książki jego pierwsza biografia jest już dostępna w księgarniach.
„Dokonany przez Jana Pawła II wybór kardynała Glempa jako następcy kardynała Wyszyńskiego, który z jednej strony miałby reprezentować Kościół bardzo mocno osadzony w tradycjach narodu, a z drugiej rozumiałby sposób postępowania komunistów, był trafiony” – powiedział. Dodał, że w latach 90., stopniowe zrzekanie się przez kard. Glempa kolejnych funkcji było możliwe dzięki jego „niesamowitej osobistej pokorze”.
Kard. Kazimierz Nycz przypomniał, że kard. Glemp był „prymasem trudnych przełomów”. Mówił, że od początku posługi prymasowskiej spoczywała na nim ogromna odpowiedzialność kontynuowania misji kard. Wyszyńskiego, który prowadził Polaków przez okres komunizmu do wolności. „Każda decyzja była obciążona wielkim ryzykiem, on jednak, choć oskarżany o brak odwagi, umiał z nich wyjść” – podkreślał kard. Nycz.
Prowadzący dyskusję prezes KAI Marcin Przeciszewski przypomniał, że Kościół w Polsce jest jednym z nielicznych Kościołów lokalnych w Europie, w którym w nowej sytuacji historycznej, w obliczu rozwoju demokracji, wiara nie została zniszczona.
Grzegorz Polak, konsultant książki i dziennikarz Religia.tv przypomniał z kolei przykłady krytyki wobec kard. Glempa, które pojawiły się po upadku komunizmu. Prymasa krytykowano m.in. za to, że w stanie wojennym oraz przy sprawie ks. Popiełuszki był zbyt kompromisowy wobec komunistów, a w latach 90. miał nie stronić od pouczania władz za kierunek rozwoju demokracji. „Nigdy jednak nie zabiegał o popularność, ani nie unikał trudnych decyzji, nawet jeśli także w Kościele spotykały się one z oporem” – dodał Polak.
Podczas spotkania kard. Glemp otrzymał statuetkę „Diamentowego Feniksa” przyznaną przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich za wieloletni patronat nad Targami Książki Katolickiej.
Wyrażając autorce podziękowanie, kard. Glemp powiedział, że sam patrzy na swoje życie nieco inaczej, niż zostało to opisane w książce, a wielu dokumentów, m.in. teczki w IPN, nigdy nie czytał. Mówił, że czuje się „człowiekiem wyciąganym z dołów społecznych”, który mozolnie pnie się po kolejnych szczeblach pełnionych przez siebie funkcji.
„To, co dziś usłyszałem, zmusza mnie, by tę książkę przeczytać” – powiedział. Dodał, że wielokrotnie namawiano go na udzielenie wywiadu-rzeki, jednak konsekwentnie odmawiał. „Milena okazała się jednak na tyle sprytna, że z naszych rozmów powstał właśnie wywiad-rzeka” – przyznał Prymas-senior.
Książka „Ostatni taki Prymas” została wydana nakładem wydawnictwa Świat Książki. Jest od 16 listopada dostępna w księgarniach.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.