Reklama

Biografia kard. Józefa Glempa

„Ostatni taki Prymas” – to tytuł książki Mileny Kindziuk o kardynale Józefie Glempie. Publikacja zawiera nowe fakty z życia Prymasa i pozwala poznać motywy jego decyzji w kierowaniu Kościołem w Polsce przez prawie 30 lat. Wydana przez Świat Książki jego pierwsza biografia jest już dostępna w księgarniach.

Reklama

Pierwsza biografia Milena Kindziuk jest szefową warszawskiej edycji Tygodnika „Niedziela”, autorką m.in. biografii ks. Jerzego Popiełuszki pt. „Świadek prawdy”.

W książce „Ostatni taki Prymas” przedstawia syntezę prymasostwa kard. Glempa. Kindziuk przeprowadziła rozmowy z osobami życia publicznego, przedstawicielami władzy oraz Kościoła, m.in. z gen. Wojciechem Jaruzelskim, prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, kard. Stanisławem Dziwiszem, kard. Kazimierzem Nyczem, historykami i znawcami życia Kościoła, wśród nich m.in. z dr Andrzejem Grajewskim, prof. Janem Żarynem, Marcinem Przeciszewskim, Wiesławem Chrzanowskim, Andrzejem Gwiazdą.

Podczas wtorkowej promocji książki, która odbyła się w Pałacu Arcybiskupów Warszawskich, rozmawiano o trudnym i pełnym wyzwań okresie prymasostwa kard. Glempa.

„Chciałam pokazać prymasostwo kard. Glempa jako jeden z najważniejszych okresów Kościoła w Polsce” – mówiła podczas spotkania autorka. Zaznaczyła, że wiele fragmentów życia kard. Glempa, w tym dzieciństwo i młodość, jest do dziś mało znanych. Kindziuk dotarła do rodziny ks. Prymasa, udała się w jego rodzinne strony, rozmawiała z sąsiadami i kolegami z lat szkolnych. Dotarła też do najbliższych współpracowników prymasa Glempa, co pozwoliło jej opisać bardziej prywatny wymiar życia kardynała.

„Zadałam mu pytania o prymasowskie decyzje. Byłam też ciekawa, jaki Kościół przekazuje swoim następcom, jaką ma jego wizję oraz jak chciałby zostać zapamiętany” – tłumaczyła Kindziuk. Przypominając, że całe prymasostwo kard. Glempa przypadło na pontyfikat Jana Pawła II, autorka ukazała w książce także relacje Prymasa z papieżem-Polakiem.

Zaznaczyła, że choć Prymas Glemp jest hierarchą lubianym i szanowanym, to społeczne opinie o nim często bywały uproszczone i ukazywały jego postać w nie zawsze prawdziwym świetle. „Dlatego chciałam pokazać jego prawdziwe oblicze. Wiem, że jak się go uczciwie słucha i próbuje zrozumieć motywy jego postępowania, to obiegowe opinie o Prymasie przestają być ważne” – powiedziała Kindziuk.

Wyjaśniając tytuł książki „Ostatni taki Prymas”, autorka przypomniała, że kard. Glemp przez okres swojego prymasostwa łączył wiele funkcji, a z jego odejściem na emeryturę „skończyła się pewna epoka w Kościele w Polsce”.

Był on ostatnim prymasem z tak szerokimi uprawnieniami: do 1989 r. wypełniał obowiązki nuncjusza apostolskiego, był przewodniczącym Episkopatu Polski, ostatnim prymasem związanym z Warszawą i ostatnim arcybiskupem sprawującym władzę jednocześnie w archidiecezji warszawskiej i gnieźnieńskiej. Pełnił też obowiązki ordynariusza dla wiernych obrządku wschodniego w Polsce i był duchowym opiekunem Polonii.

W panelu dyskusyjnym towarzyszącym promocji, prof. Jan Żaryn z IPN przypomniał, że pierwsze lata prymasostwa kard. Glempa, przypadające na stan wojenny i odradzanie się zdelegalizowanej „Solidarności”, były okresem niezwykle trudnym w relacjach między Kościołem a władzą komunistyczną.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
7°C Środa
dzień
8°C Środa
wieczór
5°C Czwartek
noc
6°C Czwartek
rano
wiecej »

Reklama