Wiara ze swej natury wymaga wolności – stwierdzili uczestnicy teherańskiego spotkania katolików i muzułmanów. Delegacja Stolicy Apostolskiej, z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kard. Jean-Louis Tauranem na czele, uczestniczyła tam w dniach 9-11 listopada w siódmym już irańsko-watykańskim sympozjum.
Spotkanie poświęcono tematowi „Religia a społeczeństwo – perspektywy chrześcijańskie i muzułmańskie”.
W wydanym dziś wspólnym oświadczeniu obie strony przyznają, że wolność wyznania jest prawem człowieka, nieodłącznym od ludzkiej godności, i dlatego musi być szanowana zarówno przez społeczeństwo, jak i państwo. Dany kontekst historyczny i kulturowy nie stoi w sprzeczności z ludzką godnością. Uczestnicy sympozjum podkreślili znaczenie wychowania młodego pokolenia, które winno się opierać na prawdzie, wartościach duchowych i promocji wiedzy. Komunikat informuje o przyjacielskiej atmosferze rozmów, a strony watykańska i irańska uznają istniejące zbieżności, szanując różnice stanowisk.
Kolejne takie sympozjum odbędzie się za dwa lata w Rzymie, a poprzedzi je spotkanie przygotowawcze. Dialog watykańsko-irański kontynuowany jest od 1994 r.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.