Władze Madrytu walczą z plagą szczurów

Władze Madrytu walczą z gwałtownym wzrostem populacji wielkich szczurów, które zachowują się agresywnie wobec psów i kotów, a nawet mogą atakować ludzi - poinformowała telewizja Antena3.

Problem z gryzoniami pojawił się zwłaszcza na najbardziej ruchliwej stacji madryckich pociągów podmiejskich, Mendez Alvaro. Grupa młodzieży sfilmowała z wnętrza wagonu ogromne stada szczurów wspinających się na drzewa i balustrady w pobliżu stacji. Podróżni są przestraszeni - twierdzi Antena3 w relacji wyemitowanej w piątek.

Szczury śniade (Rattus rattus) wywodzą się z Azji i nie występowały do tej pory w stolicy Hiszpanii, tylko w miastach portowych, jak Barcelona czy Palma de Mallorca. Według władz Madrytu, mogły zostać przywiezione w kontenerze z jakiegoś miasta portowego.

Ten typ gryzoni osiąga duże rozmiary, waży do ćwierć kilograma i bardzo szybko się rozmnaża. Może przenosić choroby, ale władze Madrytu zapewniły, że obecnie nie ma zagrożenia dla zdrowia ludzkiego. Podczas rozpoczętej kampanii deratyzacyjnej, miejskie służby sanitarne rozkładają pułapki i karmniki z produktami chemicznymi. Wokół drzew w pobliżu stacji metra instalowane są śliskie platformy, aby uniemożliwić gryzoniom wspinanie się.

Szczur śniady bardzo dobrze wspina się po drzewach, żywiąc się głównie nasionami i owocami. Jest często spotykany w parkach i ogrodach, ale w poszukiwaniu pożywienia może przedostawać się także do budynków mieszkalnych.

Służby sanitarne zaapelowały do mieszkańców stolicy Hiszpanii o zablokowanie wszelkich możliwych miejsc, którymi gryzonie mogłyby przechodzić do budynków, jak otwory w okolicach rur kanalizacyjnych i wentylacyjnych, nieszczelne okna i drzwi czy otwarte śmietniki.

Według władz Madrytu, obecny gwałtowny wzrost populacji szczurów wiąże się z nagromadzeniem śmieci w mieście podczas styczniowej śnieżycy. Nieprzejezdne drogi uniemożliwiły wywóz odpadów, które mogły zwabić gryzonie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
15°C Sobota
dzień
16°C Sobota
wieczór
13°C Niedziela
noc
9°C Niedziela
rano
wiecej »