"Mamy zaufanie do pracy wyjaśniającej, którą od lat wykonuje kardynał Rainer Maria Woelki"
O poszanowanie prawa i sprawiedliwości, o uczciwość i szacunek zaapelowała w związku z brutalnymi atakami niektórych przedstawicieli tzw. Drogi synodalnej Kościoła w Niemczech na osobę arcybiskupa Kolonii, kard. Rainera Marię Woelkiego grupa niemieckich katolików świeckich. Apelują oni o konieczny i wyjaśniający dialog, służący prawdzie i okazujący szacunek.
Sygnatariusze dokumentu nie kryją swego wzburzenia faktem przemocy na tle seksualnym w Kościele katolickim i jej rozmiarami, które wyszły na jaw w minionych latach. Wyrażają oburzenie z powodu niewypowiedzianych cierpień, jakie zadano w szczególności dzieciom i młodzieży. Apelują o przeprowadzenie odpowiedniego dochodzenia w sprawie wszystkich faktów.
Sygnatariusze apelu wyrażają nadzieję, że doświadczenie Kościoła w przepracowaniu tego niezwykle smutnego rozdziału w jego historii zachęci inne instytucje w społeczeństwie, aby również otwarcie i uczciwie zainicjowały niezbędne procesy wyjaśnienia i oczyszczenia wszędzie tam, gdzie doszło do seksualnego wykorzystywania małoletnich.
“Chodzi bowiem o skuteczną i kompleksową ochronę naszych dzieci. Wiemy i ubolewamy, że w związku z procesem, który rozpoczął się w archidiecezji kolońskiej, popełniono oczywiste błędy, które wydają się przesłaniać szczerą troskę osób odpowiedzialnych. Tragicznych czynów nie należy ukrywać. Celem musi być humanitarne przewartościowanie i wyjaśnienie w służbie prawdzie” – piszą niemieccy katolicy.
W apelu zaznaczono, że uczciwość i sprawiedliwość – zwłaszcza w czasach pełnych emocji – są wymagane wobec wszystkich ludzi. „Na tym tle mamy zaufanie do pracy wyjaśniającej, którą od lat wykonuje kardynał Rainer Maria Woelki, arcybiskup Kolonii, i jego pracownicy. Z wielką nadzieją i ufnością dostrzegamy, jak wiele dobrego wydarzyło się już w tych latach w Kościele katolickim w ogóle, a w archidiecezji kolońskiej w szczególności, jeśli chodzi o interwencję, zapobieganie i pomoc osobom dotkniętym” – stwierdzają sygnatariusze.
Wzywają do dyskusji i działań merytorycznych, wolnych od emocji. Przypominają, że kard. Woelki był pierwszym niemieckim biskupem, który zlecił wykonanie takiej ekspertyzy na podstawie akt diecezji i jego działania były i są podejmowane zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym zarówno kościelnym jak i cywilnym. Odnoszą się do zarzutów stawianych arcybiskupowi Kolonii, wykazując ich bezpodstawność.
„Wiemy, że działania kardynała Woelkiego na rzecz wiarygodnego głoszenia Ewangelii słowem i czynem są zauważane i cieszą się uznaniem wielu ludzi. Domagamy się, aby także w obecnej kontrowersji sprawiedliwie potraktowano fakty i osobę Księdza Kardynała, który zasługuje na większą solidarność i lojalność, ale także na szacunek i sprawiedliwość, niż czasami doświadcza w tych dniach” – piszą niemieccy katolicy świeccy
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.