U progu Adwentu, w sobotę 27 listopada, Ojciec Święty będzie celebrował w Bazylice św. Piotra „Czuwanie dla życia nienarodzonego”. W łączności z Papieżem podobne nabożeństwa odbędą się na całym świecie. Propozycją Kościoła w Polsce jest nabożeństwo na rzecz życia w formie triduum, trzech dni modlitw.
Nieszpory I Niedzieli Adwentu połączone będą w tym roku z nabożeństwem na rzecz życia. Rozpoczynają one nowy rok liturgiczny i zwracają uwagę wiernych na postać Maryi, oczekującej narodzin Syna Bożego. Z inicjatywy papieża Benedykta XVI nabożeństwo 27 listopada będzie miało charakter wynagradzający za grzechy przeciwko życiu, od jego poczęcia po naturalną śmierć i połączone będzie z modlitwą w intencji życia. Według propozycji Watykanu, na czuwanie składa się modlitwa Liturgii Godzin, adoracja Najświętszego Sakramentu i różaniec. Ojciec Święty osobiście będzie przewodniczył modlitwie, która rozpocznie się w Bazylice św. Piotra 27 listopada o godz. 16.30.
List z prośbą o podjęcie tej modlitwy został rozesłany do wszystkich konferencji biskupów. „Jesteśmy wezwani, jak nigdy, aby być „ludem życia” (Jan Paweł II, Encyklika Evengelium vitae, 79) trwającym na modlitwie i zaangażowanym w obronę świętości ludzkiego życia. Poprzez to czuwanie, obchodzone we wszystkich Kościołach lokalnych w jedności z Ojcem Świętym - Pasterzem Kościoła powszechnego - będziemy prosić o łaskę i światło Pana potrzebne do nawrócenia serc i damy wspólne świadectwo opowiedzenia się za kulturą życia i miłości” – napisali w nim kard. Antonio Cañizares Llovera, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz kard. Ennio Antonelli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny.
W porozumieniu z przewodniczącym polskiego Episkopatu abp. Józefem Michalikiem, Rada ds. Rodziny opracowała nabożeństwo na rzecz życia w formie triduum, kończącego się modlitwą 27 listopada. Dzień pierwszy jest ekspiacją za dzieci uśmiercone przed narodzeniem i modlitwą o nawrócenie dla aborterów – rodziców, którzy nie chcieli przyjąć nowego życia, lekarza i pielęgniarki, dokonujących aborcji i osób namawiających do usunięcia dziecka. Dzień drugi to przebłaganie za grzechy in vitro: deptanie godności ludzkiej, selektywną aborcję, zniszczenie wielu dzieci w stanie embrionalnym, a także modlitwa za stosujących tę metodę. Będzie to także czas modlitwy wstawienniczej za małżeństwa, które borykają się z problemem niepłodności. Dzień trzeci poświęcony jest dziękczynieniu za dar życia. W łączności z Ojcem Świętym wierni będą się modlić za małżeństwa i rodziny, by ten dar szanowały.
Po raz pierwszy w historii cały Kościół jednocześnie będzie się modlił w intencji poczynającego się ludzkiego życia. Międzynarodowe Ruchy pro-life chcą wyrazić swoje podziękowanie Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI za tę inicjatywę. Każdy może podpisać się po petycją zamieszczoną na stronie: www.tak-dla-benedykta.pl (lub dla innych wersji językowych www.yes-for-benedict.net). Podziękowanie za wezwanie do modlitwy wraz z listą podpisanych osób zostanie przekazane Ojcu Świętemu.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.