Prezydent Andrzej Duda weźmie we wtorek udział w IX Szczycie Przywódców Europy Środkowowschodniej i Chin (17+1), który będzie miał formę zdalną; tego dnia w prezydenckiej rezydencji Juracie rozpocznie się też szczyt prezydentów Grupy Wyszehradzkiej, inaugurujący obchody 30-lecia Grupy.
Ze względu na pandemię koronawirusa planowany na ubiegły rok IX Szczyt Przywódców Europy Środkowowschodniej i Chin tzw. "szczyt 17+1", został przesunięty na 2021 rok. Spotkanie odbędzie się w formie wirtualnej. Prezydent będzie miał wystąpienie na szczycie we wtorek przed południem polskiego czasu.
"Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie Europa Środkowowschodnia-Chiny na zaproszenie prezydenta Xi Jinpinga. Będzie to drugi raz, gdy prezydent Duda będzie brał udział w spotkaniu w tym formacie, pierwszy raz uczestniczył w nim w 2015 roku" - powiedział PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
Według Szczerskiego prezydent w swoim wystąpieniu skupi się na potrzebie pragmatycznej współpracy z Chinami, szczególnie w kontekście przezwyciężania skutków gospodarczych pandemii koronawirusa. Jak dodał, w tej sytuacji potrzebne jest otwarcie na wymianę handlową w celu ożywienia dotkniętych kryzysem gospodarek.
"Prezydent bardzo wyraźnie podkreśli, że liczymy na otwarcie rynków chińskich także dla eksportu z Polski, w tym także na eksport produktów rolnych. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie nastąpi tutaj wyraźny postęp i bariery w wymianie handlowej będą przez stronę chińską sukcesywnie znoszone" - powiedział Szczerski.
Jak dodał, według prezydenta "każde z państwo, w tym Polska, ma prawo do indywidulanej ścieżki realizowania swoich celów gospodarczych w relacji z Chinami i ustanawiania warunków niezbędnych do tego".
Z kolei we wtorek w południe od ceremonii oficjalnego powitania prezydentów Milosza Zemana, Janosa Adera i Zuzany Czaputovej przez prezydenta Dudę rozpocznie się dwudniowy szczyt liderów państw Grupy Wyszehradzkiej. Andrzej Duda będzie gościł prezydentów Czech, Słowacji i Węgier w Rezydencji Prezydenta RP na Mierzei Helskiej, w Juracie.
We wtorek prezydenci wezmą udział w pierwszej sesji plenarnej zatytułowanej "30-lecie Grupy Wyszehradzkiej - współpraca europejska i transatlantycka". Po jej zakończeniu odsłonią tablicę pamiątkowej z okazji 30-lecia V4. We wtorek po południu prezydenci zabiorą głos podczas drugiej sesji plenarnej poświęconej kwestii odbudowy gospodarczej po pandemii COVID-19.
W środę przed południem odbędzie się trzecia sesja pt. "Bezpieczeństwo energetyczne i polityka klimatyczna". Po zakończeniu szczytu odbędzie się konferencja prasowa prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej podsumowująca jubileuszowe obrady.
Szczerski zaznaczył, że jubileuszowy szczyt V4 będzie pierwszym międzynarodowym spotkaniem Andrzeja Dudy w tym roku. "Szczyt odbędzie się na terenie prezydenckiej rezydencji w Juracie, co umożliwia zapewnienie ścisłego reżimu sanitarnego w dobie pandemii koronawirusa" - dodał.
Jak zauważył "szczyt inauguruje serię wydarzeń, które będą związane z obchodami 30. rocznicy utworzenia Grupy Wyszehradzkiej, które miało istotne znacznie szczególnie w kontekście integracji europejskiej".
Polska sprawuje prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej od 1 lipca 2020 r. i zakończy ją 30 czerwca tego roku. Po Polsce przewodnictwo w V4 przejmą Węgry.
Grupa Wyszehradzka (V4) jest nieformalną regionalną formą współpracy Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę powstania V4 przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy to prezydenci Polski Lech Wałęsa i Czechosłowacji Vaclav Havel oraz premier Węgier József Antall podpisali w węgierskim mieście Wyszehrad wspólną deklarację określającą cele i warunki współpracy. Od 2004 r. wszystkie kraje V4 są członkami Unii Europejskiej, a Grupa Wyszehradzka stanowi forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach dotyczących regionu i UE.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.