W dniu 15 XI 2010 roku w auli Konferencji Episkopatu Polski przedstawicieli duchowieństwa, dziennikarzy i młodzieży zgromadziła błogosławiona Karolina Kózka. „W dzisiejszym świecie młodzi ludzie identyfikują się z autorytetami wątpliwej jakości” – mówił ks. Jan Drob z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
„Tymczasem my młodzi ludzie autorytetów powinniśmy szukać w świętych i błogosławionych” – w świadectwie przyznała Joanna Marek, członek Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Dzisiejsza konferencja, rozpoczęta przez bpa Stanisława Budzika oraz bpa Wiktora Skworca, była okazją do odczytywania życia błogosławionej Karoliny. Żyła ona na przełomie XIX i XX wieku w Wał-Rudzie koło Tarnowa. O realiach życia w ówczesnych czasach opowiedział, przybliżył historyk, ks. dr Ryszard Banach oraz Jadwiga Bieś, dyrektor szkoły, do której uczęszczała Błogosławiona. Kustosz sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, ks. Zbigniew Szostak, zaprezentował sprzęty gospodarstwa domowego, szablę z czasów I wojny światowej oraz poczęstował proziakami –„plackami bł. Karoliny”.
„Człowiek buduje swoje życie na wartościach” – podkreślił Bogusław Świtała – fotograf, twórca zaprezentowanego albumu „Z przeszłości w przyszłość”. Każde ze zdjęć obrazuje świat oraz wartości obecne w życiu bł. Karoliny. Te treści są również obecne w utworach Marii Bober. Posługuje się ona muzyką, bo, jak sama przyznaje, „o Karolinie trzeba w różny sposób opowiadać”.
Jest o czym opowiadać, bo życie błogosławionej Karoliny jest niezwykłym świadectwem oraz wzorem. Nie tylko chodzi tutaj o obronę czystości poprzez odważną męczeńską śmierć. Jak podkreślali organizatorzy konferencji: ks. Zbigniew Szostak oraz ks. Zbigniew Kucharski, Asystent Generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, do chwały błogosławionych doprowadziło ją całe życie: codzienne obowiązki w domu, w polu wykonywane z odpowiedzialnością i zaangażowaniem, pilna nauka, a przede wszystkim życie religijne: codzienna głęboka modlitwa, prowadzenie katechez dla dzieci i młodzieży, wychowywanie swojego otoczenia. Dzięki temu jest ona patronką młodzieży, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruchu Czystych Serc oraz inspiratorką wielu inicjatyw jak chociażby comiesięcznej Drogi Krzyżowej śladami męczeństwa, internetowego Różańca bł. Karoliny czy Miasteczka Modlitewnego. Patrząc na relikwiarz Błogosławionej widzimy, że każdy z nas jest pąkiem, który dąży do świętości – do stania się kwiatem tak jak bł. Karolina.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.