W grudniu br. zostaną zakończone prace nad zadaszeniem kopuły Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, co umożliwi aranżację wnętrz nowoczesnego Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego, które zostanie otwarte w 2012 roku. Poświęcenie Świątyni odbędzie się prawdopodobnie na przełomie 2012 i 2013 roku.
O budowie Świątyni Opatrzności Bożej jako narodowego wotum wdzięczności za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 r. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp. Obecnie kontynuuje ją metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Powołał on w 2007 r. Centrum Opatrzności Bożej – instytucję, której zadaniem jest propagowanie idei dziękowania wśród Polaków. Przejęła ona ciężar prac związanych z budową całego kompleksu.
Centrum to szeroko zakrojony projekt, który łączyć ma elementy sakralne z różnymi inicjatywami o charakterze kulturalnym, edukacyjnym czy charytatywnym. Świątynia Opatrzności Bożej będzie stanowić ważną jego część, ale nie jedyną. Oprócz niej na kompleks złoży się m.in. nowoczesne Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Panteon Wielkich Polaków.
Świątynia Opatrzności Bożej będzie miała 75 metrów wysokości, z czego 28 metrów liczyć będzie sama kopuła. Obecnie prace wykończeniowe sięgnęły 64 metra nad ziemią. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku Świątynia zostanie ukończona w stanie surowym. Zakończono już bowiem budowę części żelbetowej kopuły, brakuje tylko jej części stalowej oraz pięciometrowego krzyża ulokowanego na szczycie budowli. Powstał już chór, który pomieści orkiestry symfoniczne i kilkuset chórzystów. Wzniesiono też mosty, które otaczają Świątynię z czterech stron, symbolizując bramy prowadzące do wolności. Poświęcenie Świątyni odbędzie się prawdopodobnie na przełomie 2012 i 2013 roku.
Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego ma być wotum wdzięczności Polaków za dwóch wybitnych synów narodu i ludzi Kościoła. Wystawa główna będzie się mieścić na wysokości ok. 26 metrów, w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej, ponad jej nawą główną. Interaktywne Muzeum ma pełnić rolę dokumentacyjną, naukową i edukacyjną. Ekspozycja będzie fascynującą podróżą w czasie, szczególnie dla młodych Polaków, którzy nie pamiętają już osobiście Prymasa Tysiąclecia i coraz słabiej pamiętają Jana Pawła II.
Aranżacja wnętrza Muzeum uzależniona jest od terminu zadaszenia kopuły, co nastąpi do końca roku. Wtedy rozpoczną się prace nad projektem wnętrza i rozmieszczeniem eksponatów na wystawie. Ekspozycja będzie się składać z 10 stref na przemian rozświetlonych i mrocznych, nawiązując do zmiennych losów głównych bohaterów Muzeum. Niepowtarzalny klimat wystawy tworzyć będzie jej scenografia, w której dużą rolę odgrywać będą zarówno kompozycje barw i dźwięków, a nawet zapachów, jak i rodzaj wykorzystanych tkanin. Z poziomu Muzeum będzie wyjście na galerię widokową dla zwiedzających na poziomie 33 metrów nad ziemią. Będzie z niej widoczna panorama Wilanowa i okolic.
„Cały czas napływają do nas pamiątki od osób, które mają bardzo emocjonalny stosunek do Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Opracowujemy je, weryfikujemy ich wartość, by móc jak najszybciej ukazać je wszystkim zwiedzającym. Za wszystkie dary i depozyty serdecznie dziękujemy i prosimy o więcej” – mówi Sylwia Kabała-Prawecka.
Panteon Wielkich Polaków znajduje się w podziemiach Świątyni. Ma być miejscem pochówku osób wybitnych i zasłużonych dla narodu. W krypcie spoczywają już ks. Jan Twardowski, ks. Zdzisław Peszkowski, prof. Krzysztof Skubiszewski, ostatni Prezydent na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, ks. Józef Joniec, ks. Andrzej Kwaśnik i ks. Zdzisław Król. Stworzona tu została również replika watykańskiego grobu Jana Pawła II. W bezpośrednim otoczeniu Panteonu znajduje się też Aleja Darczyńców, gdzie umieszczane będą tablice upamiętniające ofiarodawców Centrum.
„Panteon jest obecnie przygotowywany do technicznego odbioru. Chcemy, by jak najszybciej był on dostępny dla wiernych i pielgrzymów” – informuje Sylwia Kabała-Prawecka. – Liczymy, że Panteon uda się otworzyć do końca 2010 roku – uważa ks. Krzysztof Mindewicz, proboszcz parafii pw. Opatrzności Bożej.
Wokół świątyni znacznie poprawiła się też infrastruktura drogowa. Powstał chodnik i przedłużona Aleja Rzeczypospolitej, która w przyszłości będzie mogła przyjmować autokary z pielgrzymami. Uruchomiony został ponadto punkt informacyjny dla wszystkich, którzy już teraz chcą się zapoznać ze stanem budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Kaplica parafialna została poszerzona o ogromny namiot.
W każdą pierwszą niedzielę miesiąca podczas nabożeństwa adoracyjnego o godz. 16 w kaplicy przy Świątyni Opatrzności Bożej wystawiane są relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. – Pojawia się coraz więcej pielgrzymów z całej Polski. Z pewnością relikwie bł. ks. Popiełuszki przyciągają uwagę. Wierni przybywają, by pomodlić się przy nich i przy obrazie z beatyfikacji. Widać, że Świątynia ożywia się w świadomości ludzi – zapewnia Kabała-Prawecka.
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.