List ws. szczytu NATO

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział PAP, że w czwartek zostanie upubliczniony jego otwarty list do premiera Donalda Tuska w sprawie najbliższego szczytu NATO w Lizbonie.

"To jest list dość rozległy. Będzie tam postawienie wszystkich postulatów, które powinny być realizowane w trakcie tych decyzji, które będą w tej chwili podejmowane, jeżeli chodzi o szczyt NATO" - powiedział PAP w środę Kaczyński.

Pytany, jakie konkretne postulaty przedstawi w liście do premiera, odpowiedział: "Przede wszystkim (...), by utrzymać charakter tej organizacji jako organizacji paktu obronnego i oczywiście plan ewentualnościowy, czyli po prostu realny plan akcji militarnej w obronie Polski i krajów bałtyckich".

Jak dodał, chodzi o plan określający "która dywizja, gdzie ma iść, jaką drogą". "Mówię oczywiście w ogromnym skrócie, bo to są plany obejmujące tysiące stron, dziesiątki tysięcy różnych spraw" - zaznaczył.

Jak tłumaczył szef PiS, transport setek tysięcy żołnierzy oraz dziesiątek, a czasem setek tysięcy pojazdów to "olbrzymie przedsięwzięcie".

"Jest pytanie: jak, którędy, w jakim tempie, jakie działania mają być podjęte, tylko defensywne, czy też ofensywne, które dywizje, czy np. niemieckie - które mają charakter wyłącznie defensywny - czy może inne, które mają charakter bardziej ofensywny" - mówił Kaczyński.

Szef PiS pytany przez PAP, jakie - według niego - decyzje mogą zapaść na szczycie w Lizbonie, odpowiedział: "Problem jest taki, że my nie wiemy, co się wydarzy".

"Z jednej strony, jest ta sprawa (...) tak daleko idących zmian w NATO, że to może doprowadzić praktycznie do całkowitej zmiany charakteru tej organizacji. A z drugiej strony, mówi się w tej chwili o tym planie ewentualnościowym dla Polski" - powiedział.

W ocenie prezesa "trudno powiedzieć, które z tych informacji są pewnego rodzaju zasłoną dymną, a które oddają istotę rzeczy". "W tej chwili po prostu tego jeszcze nie wiemy" - dodał.

W dniach 19-20 listopada w Lizbonie odbędzie się szczyt NATO, na którym m.in. ma być przyjęta nowa koncepcja strategiczna sojuszu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
20°C Niedziela
noc
17°C Niedziela
rano
26°C Niedziela
dzień
28°C Niedziela
wieczór
wiecej »