Cztery ozdobne konfesjonały, wykonane przez krakowskich artystów oraz rzemieślników, będące darem parafii św. Józefa z Podgórza dla odbudowywanej i wyposażanej katedry w Odessie zostały na Ukrainie "uwięzione", opowiada "Dziennikowi Polskiemu" architekt Marek Cholewka.
Warunki, w jakich miałyby być przechowywane, były przerażające, twierdzi Cholewka. Po kilku dniach negocjacji - w pomoc zaangażował się m.in. konsulat polski w Odessie - zgodzono się ostatecznie, aby zostały zaplombowane i w częściach złożone w zamkniętych pomieszczeniach w katedrze. Mają tam pozostać do czasu obrad specjalnej komisji przy Radzie Ministrów Ukrainy w Kijowie, która zdecyduje, czy dar od krakowian zwolnić od cła.
- Do tej pory całe wyposażenie prezbiterium, rzeźby na fasadę, ołtarze, ambony, chrzcielnica były przewożone bez żadnych trudności, opowiada architekt. - Tym razem było inaczej. Na miejscu od osób związanych z katedrą można było usłyszeć opinię, że ponieważ są to konfesjonały, które służą do wyznania grzechów, otrzymania rozgrzeszenia i pojednania z Bogiem, nie spodobały się diabłu, który mógł przy tym zamieszać ogonem i wszystko utrudnić. Mówiono o tym nie tak do końca w żartach, mówi Cholewka.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.