Szkolenia bezdomnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy w wypadkach kryzysowych, takich jak: poparzenia, odmrożenia, atak padaczki, szczególnie alkoholowej, odbędą się od piątku do poniedziałku w jadłodajni warszawskich kapucynów przy ul. Miodowej.
Jak poinformował PAP w piątek brat Piotr Wardawy z Fundacji Kapucyńskiej im. bł. Aniceta Koplińskiego, szkolenia poprowadzą wykwalifikowani ratownicy medyczni należący do Zakonu Braci Maltańskich.
Dodał, że akcję wspierają: aktor Radosław Pazura, który sam kilka lat temu uległ groźnemu wypadkowi i od tego czasu angażuje się w tego rodzaju przedsięwzięcia, oraz warszawska sieć Apteki Hibiskus, która przekazała 100 mini apteczek z artykułami pierwszej pomocy dla osób bezdomnych biorących udział w szkoleniach.
Szkolenie - jak podkreśla brat Wardawy - jest organizowane ze względu na rozpoczynający się okres zimowy. Osoby bezdomne są w tym czasie w szczególny sposób narażone na urazy oraz sytuacje zagrażające ich zdrowiu i życiu. Dlatego, aby przeciwdziałać temu zjawisku, fundacja wraz z zaproszonymi gośćmi zdecydowała się zorganizować tak potrzebne szkolenie, w którym udział weźmie około 100 osób. Uczestnikami będą także bezdomni, którzy w lipcu wyjechali do wsi Wilków, by tam pomagać mieszkańcom w usuwaniu skutków powodzi.
Brat Twardawy poinformował, że szkolenia są skierowane do osób bezdomnych, korzystających z pomocy jadłodajni, i odbywać się będą po wydaniu posiłków.
Br. Wardawy zaznaczył też, że jest prowadzona akcja SMS-owana rzecz powstania nowego ośrodka socjo-terapeutycznego dla bezdomnych wraz z nowoczesną jadłodajnią. SMS-y o treści "Pomagam" można wysyłać na numer 72052 o treści (koszt 2,44 zł z VAT). Akcja potrwa do niedzieli, 28 listopada.
Brat Twardawy dodał, że funkcjonująca od 20 lat jadłodajnia przy ul Miodowej pracuje w skrajnie ciężkich warunkach małych sal w podziemiach kościoła, a zapotrzebowanie na pomoc jest duże. Jadłodajnia wydaje prawie 300 posiłków dziennie dla osób bezdomnych.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.