Reklama

Zbliżenie NATO-Rosja wciąż kruche

Mimo porozumienia w sprawie tarczy antyrakietowej, do jakiego doszło w weekend na szczycie NATO w Lizbonie, Moskwa obawia się nadal zablokowania przez USA traktatu rozbrojeniowego START - pisze w poniedziałek francuski "Le Figaro".

Reklama

Według gazety, również projekt przyszłej tarczy przeciwrakietowej jest wciąż mglisty.

Francuska prasa podchodzi raczej ostrożnie do deklaracji o zbliżeniu między Rosją a Sojuszem. Centroprawicowy dziennik nazywa je "kruchym".

Prezydent Rosji "Dmitrij Miedwiediew godzi się rozpocząć z NATO rozmowy o tarczy antyrakietowej od Vancouver do Władywostoku" - zauważa "Le Figaro". "Ale zapał rosyjskiego prezydenta może ostygnąć, podobnie jak niemal już sfinalizowany projekt - traktat rozbrojeniowy START, którego ratyfikacja przez Waszyngton uzależniona jest od republikanów" blokujących w amerykańskim Senacie ten traktat - dodaje.

Tak więc jedne drzwi się uchylają, ale drugie mogą wszystko zablokować" - uważa gazeta. Jej zdaniem zgoda Miedwiediewa na rozmowy niczego jeszcze nie przesądza także dlatego, że rozmowy o szczegółach tarczy są jeszcze w powijakach. "Tarcza antyrakietowa w wersji Obamy jednoczy co prawda wszystkich, ale nie wykroczyła poza stadium szkicu" - twierdzi "Le Figaro".

Prasa francuska zauważa, że prezydent Nicolas Sarkozy wyróżnił się na tle bardzo dyplomatycznego języka innych przywódców, mówiąc na konferencji prasowej: "Żadna nazwa nie figuruje w oficjalnych dokumentach NATO, ale Francja nazywa rzecz po imieniu. Dzisiaj zagrożenie atakiem rakiet pochodzi od Iranu". Sarkozy "wskazał Teheran jako nowego wroga Zachodu" - podkreśla dziennik.

Komentując szczyt lewicowe "Liberation" pisze natomiast, że "w dwa lata po napięciu (w stosunkach NATO-Rosja), wywołanym inwazją (rosyjską) na Gruzję, relacje między tymi dwoma podmiotami przybierają nową postać". Ale zaznacza, że "Moskwa pozostaje nieufna wobec zachodnich partnerów" i że uzależnia ostateczne poparcie dla tarczy od potraktowania jej jako "pełnoprawnego uczestnika" tego projektu.

Jednak, zauważa "Liberation", "sam Sojusz nie zdecydował jeszcze, jaka będzie rola rosyjska w obronie przeciwrakietowej".

Prasa francuska podkreśla też, że na szczycie lizbońskim zdecydowano o stopniowym wycofaniu wszystkich wojsk Sojuszu z Afganistanu do końca 2014 roku. "Liberaton" zastanawia się, czy ten plan jest realistyczny, dodając, że od przebiegu tej operacji zależy wiarygodność NATO.

Na szczycie NATO, który odbył się w piątek i sobotę w Lizbonie, doszło do przyjęcia przez Pakt Północnoatlantycki nowej koncepcji strategicznej na najbliższe 10 lat. Strategia zapowiada rozwój natowskiej obrony przeciwrakietowej, podkreślając współpracę z Rosją jako strategicznym partnerem. Prezydent Miedwiediew przyjął zaproszenie do rozmów o tarczy, zastrzegając, że to jeszcze nie przesądza udziału we wspólnym projekcie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9°C Środa
noc
8°C Środa
rano
8°C Środa
dzień
9°C Środa
wieczór
wiecej »

Reklama