W Rzymie zmarł 22 listopada rano kard. Urbano Navarrete Cortés SJ, kanonista i były rektor Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego. 90-letni purpurat był jezuitą i całe życie poświęcił nauczaniu i studiom nad prawem kanonicznym. W 2007 r. Benedykt XVI powołał hiszpańskiego zakonnika do kolegium kardynalskiego.
Kard. Navarrete urodził się w 1920 r. w rolniczej rodzinie w Camarena de la Sierra w prowincji Aragonia, na środkowym wschodzie Hiszpanii. W czasie wojny domowej dojrzało w nim powołanie zakonne i w 1937 r. wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Ze względu na zawieruchę wojenną nowicjat odbył we Włoszech. Po powrocie do Hiszpanii studiował nauki humanistyczne, filozofię i teologię, a następnie prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat.
Wszechstronnie wykształcony, wyspecjalizował się w naukach prawnych. Poznał prawo rzymskie oraz jego wpływ na normy kanoniczne i zachodnią kulturę prawną. W październiku 1958 r. zaczął wykładać na Wydziale Prawa Kanonicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego. Z wydziałem tym związał całe zakonne i akademickie życie. Przez 15 lat był dziekanem Wydziału Prawa Gregorianum, a przez 6 lat rektorem całej uczelni. Był członkiem grupy roboczej ds. rewizji prawa małżeńskiego w kodeksach prawa kanonicznego Kościoła łacińskiego i Kościołów wschodnich. Należał również do papieskiej komisji odpowiedzialnej za zredagowanie Instrukcji Dignitas connubii o procesach małżeńskich.
Dzięki pracowitości i sumienności oddał nieocenione usługi Stolicy Apostolskiej. Przez wiele lat był konsultorem różnych dykasterii Kurii Rzymskiej, m.in. Kongregacji Nauki Wiary, Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej i Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych.
Otrzymał tytuł doktora honoris causa Papieskiego Uniwersytetu w Salamance oraz Uniwersytetu Katolickiego Pétera Pázmány’ego w Budapeszcie. Jego bibliografia obejmuje ok. 150 publikacji.
Kard. Urbano Navarrete w ujmujący sposób odnosił się do współpracowników i studentów, którym towarzyszył w pisaniu doktoratów z prawa kanonicznego. W sposób szczególny znajdował wspólny język z Polakami, z którymi łączyły go więzy głębokiej przyjaźni. Polska zawdzięcza mu konsultacje prawne konkordatu ze Stolicą Apostolską. Był miłośnikiem koni, których albumy cieszyły go do ostatnich dni.
Zasługi i osobistą postawę hiszpańskiego purpurata podkreślił także Benedykt XVI w telegramie kondolencyjnym wystosowanym na ręce generała jezuitów, o. Adolfo Nicolása. Zapewniając o swej modlitwie za zmarłego Papież stwierdza, że zawsze żywił wobec niego głęboki szacunek z uwagi na jego chrześcijańskie świadectwo i wzorową posługę na rzecz formacji przyszłych pokoleń, zwłaszcza kapłanów.
Msza pogrzebowa za zmarłego kard. Navarrete zostanie odprawiona w bazylice watykańskiej 24 listopada o godz. 11:30. Przewodniczyć jej będzie kard. Angelo Sodano, dziekan kolegium kardynalskiego. Pod koniec liturgii do bazyliki przybędzie Ojciec Święty, który poprowadzi ceremonię ostatniego pożegnania zmarłego.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.