W Rzymie zmarł 22 listopada rano kard. Urbano Navarrete Cortés SJ, kanonista i były rektor Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego. 90-letni purpurat był jezuitą i całe życie poświęcił nauczaniu i studiom nad prawem kanonicznym. W 2007 r. Benedykt XVI powołał hiszpańskiego zakonnika do kolegium kardynalskiego.
Kard. Navarrete urodził się w 1920 r. w rolniczej rodzinie w Camarena de la Sierra w prowincji Aragonia, na środkowym wschodzie Hiszpanii. W czasie wojny domowej dojrzało w nim powołanie zakonne i w 1937 r. wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Ze względu na zawieruchę wojenną nowicjat odbył we Włoszech. Po powrocie do Hiszpanii studiował nauki humanistyczne, filozofię i teologię, a następnie prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat.
Wszechstronnie wykształcony, wyspecjalizował się w naukach prawnych. Poznał prawo rzymskie oraz jego wpływ na normy kanoniczne i zachodnią kulturę prawną. W październiku 1958 r. zaczął wykładać na Wydziale Prawa Kanonicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego. Z wydziałem tym związał całe zakonne i akademickie życie. Przez 15 lat był dziekanem Wydziału Prawa Gregorianum, a przez 6 lat rektorem całej uczelni. Był członkiem grupy roboczej ds. rewizji prawa małżeńskiego w kodeksach prawa kanonicznego Kościoła łacińskiego i Kościołów wschodnich. Należał również do papieskiej komisji odpowiedzialnej za zredagowanie Instrukcji Dignitas connubii o procesach małżeńskich.
Dzięki pracowitości i sumienności oddał nieocenione usługi Stolicy Apostolskiej. Przez wiele lat był konsultorem różnych dykasterii Kurii Rzymskiej, m.in. Kongregacji Nauki Wiary, Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej i Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych.
Otrzymał tytuł doktora honoris causa Papieskiego Uniwersytetu w Salamance oraz Uniwersytetu Katolickiego Pétera Pázmány’ego w Budapeszcie. Jego bibliografia obejmuje ok. 150 publikacji.
Kard. Urbano Navarrete w ujmujący sposób odnosił się do współpracowników i studentów, którym towarzyszył w pisaniu doktoratów z prawa kanonicznego. W sposób szczególny znajdował wspólny język z Polakami, z którymi łączyły go więzy głębokiej przyjaźni. Polska zawdzięcza mu konsultacje prawne konkordatu ze Stolicą Apostolską. Był miłośnikiem koni, których albumy cieszyły go do ostatnich dni.
Zasługi i osobistą postawę hiszpańskiego purpurata podkreślił także Benedykt XVI w telegramie kondolencyjnym wystosowanym na ręce generała jezuitów, o. Adolfo Nicolása. Zapewniając o swej modlitwie za zmarłego Papież stwierdza, że zawsze żywił wobec niego głęboki szacunek z uwagi na jego chrześcijańskie świadectwo i wzorową posługę na rzecz formacji przyszłych pokoleń, zwłaszcza kapłanów.
Msza pogrzebowa za zmarłego kard. Navarrete zostanie odprawiona w bazylice watykańskiej 24 listopada o godz. 11:30. Przewodniczyć jej będzie kard. Angelo Sodano, dziekan kolegium kardynalskiego. Pod koniec liturgii do bazyliki przybędzie Ojciec Święty, który poprowadzi ceremonię ostatniego pożegnania zmarłego.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.