Kościół katolicki w Nikaragui wyraził zaniepokojenie zakazem wjazdu dla duchownych z zagranicy. Dziennik „La Prensa” poinformował, że ostatnio nie zezwolono na wjazd dwóm franciszkanom z sąsiedniego Salwadoru, którzy po kilku latach chcieli kontynuować swoją posługę duchowną w Nikaragui.
W tym samym czasie władze migracyjne zażądały od zagranicznych mieszkańców kraju o okazanie swoich dowodów tożsamości, mimo iż były one nadal ważne. Dwaj franciszkanie podejrzewają, że powodem tej decyzji było informowanie przez Kościół o naruszaniu praw człowieka w kraju. Biskup Juan Abelardo Mata z diecezji Esteli powiedział gazecie, że obcokrajowcy również zgłaszali nadmierne kontrole lub ograniczenia dotyczące ich pozwoleń na pobyt.
Od kwietnia 2018 Nikaragua przeżywa kryzys połączony z protestami przeciwko rządowi prezydenta Daniela Ortegi. Od tego czasu śmierć poniosło ok. 350 osób, a tysiące zostało rannych. Kościół katolicki Nikaragui co pewien czas w ostrej formie krytykuje naruszanie praw człowieka przez władze.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.