Reklama

Ekshumacje szczątków trzech ofiar katastrofy na Gibraltarze

Na 2 grudnia wyznaczono termin ekshumacji szczątków trzech ofiar katastrofy lotniczej na Gibraltarze, pochowanych na polskim cmentarzu wojskowym w Newark. W katastrofie 4 lipca 1943 r. zginął premier i naczelny wódz PSZ gen. Władysław Sikorski.

Reklama

Rzecznik ambasady RP w Londynie powiedział PAP, że katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej uzyskał wszystkie wymagane zgody władz brytyjskich: sądowych i prokuratorskich, a także zgodę krewnych. Wystąpił o nie jeszcze z końcem ubiegłego roku.

Otwarte zostaną groby: gen. bryg. Tadeusza Klimeckiego (szefa Sztabu Naczelnego Wodza), płk. dypl. Andrzeja Mareckiego (szefa Oddziału III w Sztabie Naczelnego Wodza) oraz por. Józefa Ponikiewskiego (adiutanta Naczelnego Wodza).

Ekshumacji dokonają Brytyjczycy, w obecności prokuratora z katowickiego IPN-u i przedstawicieli polskich władz konsularnych z Manchesteru. Oględziny szczątków i specjalistyczne badania zostaną przeprowadzone w Zakładzie Medycyny Sądowej w Krakowie.

Następnie odbędą się ponowne pochówki - dwa na cmentarzu wojskowym na Powązkach, a trzeci (Ponikiewskiego) w grobowcu rodzinnym we wsi Oporowo w powiecie leszczyńskim.

Ekshumacja jest elementem śledztwa w sprawie okoliczności śmierci gen. Sikorskiego, wszczętego przez katowicki IPN we wrześniu 2008 r.

Szczątki gen. Sikorskiego ekshumowano w 1993 r. i przewieziono do Polski specjalnym wojskowym samolotem. Złożono je w krypcie św. Leonarda w podziemiach katedry na Wawelu 17 września 1993 r. W listopadzie 2008 roku szczątki zostały wyjęte z trumny i szczegółowo przebadane. Ustalono wówczas, że generał zginął w wyniku obrażeń wielu narządów, typowych dla ofiar katastrof komunikacyjnych.

Według oficjalnej wersji wydarzeń przedstawionej w raporcie brytyjskiej komisji badającej wypadek jeszcze w 1943 r., przyczyną katastrofy było zablokowanie steru wysokości. Komisja nie potrafiła jednak wyjaśnić, jak doszło do awarii.

Jedyną osobą, która przeżyła, był pierwszy pilot samolotu Czech Eduard Prchal.

W katastrofie zginęło też kilku Anglików, m.in. płk Victor Cazalet (oficer łącznikowy przy rządzie polskim), a także córka gen. Sikorskiego Zofia Leśniowska oraz osobisty sekretarz Adam Kułakowski. Ich zwłok nigdy nie odnaleziono. Na cmentarzu na Gibraltarze pochowany jest Jan Gralewski, kurier z okupowanej Polski, który również nie przeżył katastrofy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
1°C Sobota
noc
1°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama