Życiu, działalności duszpasterskiej czy okolicznościom męczeńskiej śmierci kapelana "Solidarności", poświęcona jest wystawa Instytutu Pamięci Narodowej "Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko (1947-1984)", otwarta w piątek w Zambrowie (Podlaskie).
Na wystawę prezentowaną w zambrowskim Zespole Szkół Agroprzedsiębiorczości składają się plansze ze zdjęciami i dokumentami dotyczącymi życia ks. Jerzego Popiełuszki.
Jak powiedziała PAP Ewa Rogalewska z oddziału IPN w Białymstoku, wystawa prezentuje całe życie Popiełuszki: od dzieciństwa poprzez okres młodości, pobytu w wojsku, po działalność duszpasterską, m.in. w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie.
Znajdują się na niej także informacje dotyczące represji, jakim był poddawany ksiądz przez służby bezpieczeństwa, okoliczności jego męczeńskiej śmierci, czy procesu toruńskiego, w którym byli skazani oprawcy księdza.
Wystawę zamyka plansza dotycząca procesu beatyfikacji księdza Popiełuszki, który zakończył się w czerwcu tego roku.
Fotografie prezentowane na wystawie pochodzą m.in. ze zbiorów rodziny księdza Jerzego, archiwum przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, a także ze zbiorów oddziałów IPN w Warszawie i Białymstoku.
Wystawa "Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko" powstała w 2004 roku i jest jedną z trzech wystaw dotyczących Jerzego Popiełuszki, przygotowanych przez białostocki oddział IPN.
Obecnie inna taka wystawa IPN w Białymstoku, pt. "Nasz duszpasterz i my. Ksiądz Jerzy Popiełuszko w fotografii i wspomnieniach Jerzego Szóstki", prezentowana jest w kościele Misji Katolickiej w centrum Paryża.
Na tę wystawę składają się zdjęcia z lat 1980-1988 prezentujące m.in. ks. Jerzego oraz ludzi mu bliskich. Przygotowana została przed rokiem, w związku z 25. rocznicą śmierci kapłana. Powstała z materiałów przekazanych IPN przez Jerzego Szóstko - białostoczanina, przyjaciela księdza Jerzego, a jednocześnie fotografa przy parafii Św. Stanisława Kostki w Warszawie, gdzie ksiądz Popiełuszko pracował.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.