Dziś wieczorem Benedykt XVI będzie przewodniczył w bazylice watykańskiej I nieszporom pierwszej niedzieli Adwentu, połączonych z czuwaniem modlitewnym w intencji każdego poczynającego się ludzkiego życia. Modlitwa rozpocznie się o godz. 18.00.
Czuwanie rozpocznie się od odczytania pięciu fragmentów encykliki Jana Pawła II „Evangelium vitæ”. Będą to kolejno: n. 29; 43; 57; 80 oraz 102-103. Po lekturze każdego z nich przewidziano chwilę ciszy, śpiew i orację. Następnie zostanie wystawiony Najświętszy Sakrament i odśpiewane zostaną I nieszpory I niedzieli Adwentu (na przemian schola i wierni).
Po trzecim psalmie odczytany zostanie fragment Pisma św. (1 Tes 5, 23-24), a Ojciec Święty wygłosi homilię. Po chwili ciszy odśpiewane zostanie responsorium i hymn Magnificat. Z kolei wypowiedziane zostaną intencje modlitwy wiernych (po francusku, hiszpańsku, portugalsku, angielsku i niemiecku), odmówiona zostanie modlitwa „Ojcze Nasz”, zakończona modlitwą.
Po chwili ciszy Ojciec Święty pomodli się w intencji poszanowania każdego życia ludzkiego i po okadzeniu Najświętszego Sakramentu pobłogosławi nim zgromadzonych wiernych (zobacz tekst papieskiej modlitwy)
Następnie odśpiewane zostaną aklamacje, po których diakon przeniesie Najświętszy Sakrament do tabernakulum. Czuwanie zakończy antyfona maryjna „Alma Redemptoris Mater”.
Czuwania modlitewne w łączności z Ojcem Świętym odbędą się na całym świecie. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, odpowiedzialna za prawidłową oprawę liturgiczną w Kościele katolickim, na życzenie Ojca Świętego Benedykta XVI opracowała schemat liturgii wieczoru wigilii I niedzieli Adwentu, który będzie poświęcony wspólnemu czuwaniu w intencji każdego poczynającego się ludzkiego życia.
Schemat ten został dołączony do oficjalnego listu wystosowanego przez kard. Antonio Cañizares Llovera, prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz kard. Ennio Antonelli, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Rodziny. Schemat ten w języku polskim można znaleźć TUTAJ.
W odpowiedzi na apel Ojca Świętego katolicy w Polsce rozpoczną Adwent modlitwą w intencji obrony życia nienarodzonych. Będą również wynagradzać za grzechy przeciwko życiu. Dziś wieczorem w wielu miastach Polski biskupi będą przewodniczyli uroczystym nieszporom, które rozpoczną nowy rok liturgiczny w Kościele katolickim.
– To wydarzenie bez precedensu – komentuje Ewa Kowalewska, dyrektor Human Life International – Europa. – Nacisk cywilizacji śmierci jest coraz większy. Ojciec Święty to bardzo silnie odczuwa. Pójdźmy tego dnia do kościoła, pomódlmy się razem, to wielka rzecz – dodaje.
Czuwania modlitewne „dla życia nienarodzonego” odbędą się w parafiach warszawskich i warszawsko-praskich. W katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze nieszpory w intencji ochrony i poszanowania życia rozpoczną się 27 listopada o godz. 17. Wezmą w nich udział m.in młodzi z Ruchu Światło-Życie i KSM.
W łączności z papieżem Prymas Polski abp Józef Kowalczyk w sobotę 27 listopada o godz. 18 odprawi w katedrze gnieźnieńskiej Mszę św. połączoną z nieszporami. Wspólnie z metropolitą gnieźnieńskim modlić się będą seminarzyści, zgromadzenia zakonne oraz mieszkańcy Gniezna.
Informację o nabożeństwie w katowickiej archikatedrze znajdziesz TUTAJ.
W parafiach Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej już od czwartku do soboty trwa triduum modlitewne w intencji obrony życia nienarodzonych. Zgodnie z propozycją Rady ds. Rodziny KEP dzień pierwszy był poświęcony ekspiacji za dzieci uśmiercone przed narodzeniem i modlitwie o nawrócenie dla aborterów – rodziców, którzy nie chcieli przyjąć nowego życia, lekarza i pielęgniarki, dokonujących aborcji i osób namawiających do usunięcia dziecka.
Drugiego dnia – w piątek 26 listopada modlono się przepraszając Boga za grzechy in vitro: deptanie godności ludzkiej, selektywną aborcję, zniszczenie wielu dzieci w stanie embrionalnym, a także modlono się za stosujących tę metodę. Piątek był także wypełniony modlitwą wstawienniczą za małżeństwa, które borykają się z problemem niepłodności.
Dzień trzeci – sobota poświęcony jest dziękczynieniu za dar życia. W łączności z Ojcem Świętym wierni będą się modlić za małżeństwa i rodziny, by ten dar szanowały.
W Poznaniu, wiceprzewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył nieszporom I Niedzieli Adwentu, połączonym z nabożeństwem na rzecz życia. W tym roku Adwent w archidiecezji poznańskiej będzie „wołaniem o szacunek dla życia”.
Podczas nieszporów abp Gądecki wręczy przedstawicielom parafii archidiecezji poznańskiej świece roratnie, które symbolizować będą potrzebę modlitwy w intencji życia. – Poprzez symbol roratniej świecy, przekazanej parafiom przez biskupa, chcemy zachęcić do modlitwy w intencji życia poczętego przez cały okres Adwentu – powiedział KAI ks. Paweł Pacholak z Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Poznańskiej.
We wszystkich kościołach archidiecezji w niedzielę 28 listopada zostanie odczytany list pasterski arcybiskupa poznańskiego, w którym wzywa on do obrony życia na każdym etapie istnienia człowieka.
Do papieskiej modlitwy w intencji każdego poczynającego się ludzkiego życia dołączy również Gdańsk. – Będziemy zanosić modlitwę o szacunek dla rodzącego się życia i rozpoczniemy nowy rok kościelny i duszpasterski, który przeżywać będziemy pod hasłem „W komunii z Bogiem” – zapowiada metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
W Bielsku-Białej, po triduum w parafiach, centralne diecezjalne czuwanie w łączności papieżem odbędzie się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Początek modlitwy o godz. 18.
Natomiast we Włocławku o godz. 17.30 uroczystym nieszporom katedrze będzie przewodniczył bp Wiesław Mering. Wezmą w nich udział duszpasterze i mieszkańcy miasta. Podobne nabożeństwa, zostaną odprawione we wszystkich parafiach diecezji włocławskiej w sobotę 27 listopada lub 28 listopada, w I niedzielę Adwentu.
W Płocku diecezjalne nieszpory w intencjach dzieci nienarodzonych odbędą się w sobotę 27 listopada o godz. 17. w bazylice katedralnej w Płocku. Do udziału w nieszporach zaproszeni zostali kapłani pracujący w Płocku i okolicach, siostry zakonne, seminarzyści oraz wierni świeccy, zwłaszcza członkowie stowarzyszeń i ruchów kościelnych.
Ordynariusz płocki zachęca, aby podobne czuwania, na przykład połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu, odbyły się we wszystkich parafiach diecezji płockiej: „Zaproście waszych parafian, aby jak najliczniej włączyli się w tę modlitwę”, zachęca duchownych.
Aby weprzeć inicjatywę papieża, można także podpisać się pod listem do Benedykta XVI na stronie internetowej www.tak-dla-benedykta.pl. Tekst jest dostępny w 14 językach.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.