Benedykt XVI zaapelował w sobotę o kontynuowanie wysiłków na rzecz rozbrojenia nuklearnego. Wezwanie to zawarł w wystąpieniu skierowanym do nowego ambasadora Japonii przy Stolicy Apostolskiej. Wspomniał w nim o tragedii Hiroszimy i Nagasaki.
"W tym roku przypada 65. rocznica tragicznego zrzucenia bomby atomowej na ludność Hiroszimy i Nagasaki. Pamięć o tym ponurym epizodzie w historii ludzkości staje się z każdym rokiem coraz bardziej przejmująca, w miarę jak odchodzą ci, którzy byli świadkami tej grozy" - powiedział papież.
"Tragedia ta przypomina nam, jak bardzo konieczne jest kontynuowanie wysiłków na rzecz nierozprzestrzeniania broni nuklearnej i rozbrojenia. Broń nuklearna pozostaje źródłem wielkiego zaniepokojenia" - podkreślił Benedykt XVI. Dodał następnie, że "jej posiadanie i ryzyko ewentualnego użycia wywołują napięcia i nieufność w wielu regionach świata".
Zwracając się do ambasadora Japonii Hidekazu Jamaguchiego, papież zauważył: "Pański kraj powinien być wskazywany jako wzór z uwagi na ciągłe poszukiwanie takich rozwiązań politycznych, które pozwoliłyby nie tylko odstąpić od proliferacji broni nuklearnej, ale również uniknąć tego, by wojna uważana była za środek rozwiązywania konfliktów między krajami i narodami".
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.