Opublikuję raport z kontroli w GROM

Minister obrony Bogdan Klich zapowiedział w środę, że w najbliższych tygodniach opublikuje raport z kontroli w jednostce GROM. Dodał, że ze wstępnych ustaleń wynika, że w jednostce nie ma poważnych nieprawidłowości.

"Z tego co słyszę - bo raport jeszcze nie trafił na moje biurko - on nie stwierdza żadnych poważnych nieprawidłowości w jednostce. Będę chciał opinii publicznej ten raport przedstawić, żeby nie było wątpliwości co do tego, jak funkcjonuje jednostka, żeby przeciąć cały ten diabelski krąg rozmaitych zarzutów, rozmaitych prowokacji w stosunku do GROM-u, i sprawić, żeby GROM mógł wreszcie funkcjonować normalnie" - powiedział minister dziennikarzom.

Klich zapowiedział publikację raportu jeszcze przed Bożym Narodzeniem. "To będzie prezent dla GROM-u na święta" - powiedział.

Szef MON wyraził przekonanie, że obecnie jednostka działa normalnie. Podkreślił, że w środę w rozmowie z ministrem obrony Brazylii poruszył sprawę szkolenia polskich jednostek specjalnych w specyficznych warunkach Amazonii. Powtórzył, że priorytetowo traktuje wojska specjalne, "a GROM jest najważniejszą częścią naszych wojsk specjalnych".

"Dlatego GROM musi mieć poczucie stabilności i spokoju, musi mieć pewność co do tego, że wokół niego nie rozgrywa się żaden chocholi taniec. Ten raport służy temu, aby zamknąć wszelkie niedobre spekulacje wokół tego, co się dzieje w GROM-ie i zagwarantować jednostce odpowiednie funkcjonowanie" - powiedział.

Kontrola MON w jednostce zakończyła się 30 listopada. W ciągu tygodnia-dwóch raport z niej ma otrzymać minister obrony. Kontrola miała sprawdzić, czy GROM utrzymuje nakazane zdolności bojowe i jak wywiązuje się z zadań.

Wydział ds. przestępczości zorganizowanej Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie nadzoruje śledztwo dotyczące jednostki. Główny wątek śledztwa dotyczy nieprawidłowości w zaopatrywaniu w artykuły mundurowe. Jednostka była kontrolowana także wiosną tego roku. Wtedy kontrola dotyczyła lat 2008-2010, a wszczęto ją po doniesieniach żołnierzy, mających zastrzeżenia do polityki kadrowej ówczesnego dowódcy. Kontrola nie potwierdziła zarzutów. 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| GROM, KLICH, WOJSKO

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
23°C Wtorek
rano
30°C Wtorek
dzień
30°C Wtorek
wieczór
24°C Środa
noc
wiecej »