Zgodnie z harmonogram szczepień w piątek przyszła kolej na rejestrację osób w wieku od 25 do 27 lat, które w I kwartale nie zgłosiły chęci zaszczepienia. Po raz pierwszy jednego dnia odbywają się zapisy trzech roczników.
Rejestracja osób na szczepienie przeciw COVID-19 od kwietnia uwalniana jest sukcesywnie. Od piątku rejestrują się już trzy roczniki - 1994, 1995 i 1996, wcześniej robiły to dwa roczniki lub jeden.
W sobotę taką możliwość uzyskają wszyscy, którzy przyszli na świat w latach 1997-1999. W niedzielę roczniki 2000-2003. Oznacza to, że od 9 maja e-skierowanie będzie miał każdy pełnoletni Polak.
Osoby z konkretnych roczników mogą zapisywać się na szczepienie nie tylko w konkretnym dniu, gdy rusza ich grupa wiekowa, ale także w dowolnym momencie po tym dniu.
E-skierowania wystawiane są w systemie automatycznie, zgodnie z harmonogramem szczepień. Skierowanie to obecnie mają wystawione już wszystkie osoby w wieku 25 lat i starsze, jak również osoby pełnoletnie, pod warunkiem że na początku roku zadeklarowały taką wolę na stronie pacjent.gov.pl.
Osoby z wystawionym e-skierowaniem mogą zapisać się na kilka sposobów: przez system e-Rejestracji i Internetowe Konto Pacjenta, infolinię 989, SMS-em na numer 880-333-333 lub w punkcie szczepień. Zapisy rozpoczynają się od północy na stronie pacjent.gov.pl lub od godz. 6.00 za pośrednictwem infolinii 989.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.