Zimowa pogoda, która o tygodnia panuje w Europie, spowodowała, że z wychłodzenia zmarło kilkadziesiąt osób. Wystąpiły również utrudnienia w transporcie drogowym, kolejowym i lotniczym, jednak w weekend sytuacja na całym kontynencie zaczęła wracać do normy.
W Pradze w nocy z soboty na niedzielę z wychłodzenia zmarli mężczyzna i kobieta w wieku około 50 lat, co zwiększa liczbę ofiar mrozów w czeskiej stolicy do sześciu.
W ubiegłym tygodniu z powodu mrozów zmarło również 11 osób w Rosji, jedna w Niemczech i trzy we Francji. W sumie z powodu zimna w samej Europie Środkowej zmarło w ubiegłym tygodniu ponad 50 osób, z czego większość w Polsce - 37 od początku grudnia.
W Wielkiej Brytanii, po znacznym ociepleniu w sobotę, w niedzielę temperatura znów zaczęła spadać i w nocy z niedzieli na poniedziałek oczekiwane są kolejne opady śniegu - informują miejscowe służby meteorologiczne.
Na drogach po chaosie, jaki w ciągu tygodnia wywołała zima, sytuacja znacznie się poprawiła. Jednak w niedzielę na północy Anglii transport kolejowy wciąż był zakłócony.
Z kolei od 500 do 1000 pasażerów spędziło noc z soboty na niedzielę na amsterdamskim lotnisku Schiphol, ponieważ z powodu złych warunków atmosferycznych ich loty były opóźnione bądź odwołane.
W Niemczech odnotowano dodatnie temperatury, jednak meteorologowie ostrzegają przed mrozami, które mogą spowodować gołoledź zwłaszcza w środkowej i zachodniej części kraju. Śnieg doprowadził tam dotychczas do setek wypadków drogowych.
W Austrii i Belgii władze również ostrzegają przed gołoledzią na niektórych odcinkach dróg i opadami deszczu, ale transport lotniczy działa normalnie.
We Francji topniejący śnieg spowodował w niedzielę rano liczne podtopienia na północnym zachodzie kraju, gdzie strażacy musieli interweniować prawie 200 razy.
Ulewne deszcze w Bułgarii były przyczyną utrudnień na głównej drodze łączącej Sofię z przejściem granicznym z Grecją Kułata-Promachonas. Deszcz przestał padać w niedzielę, ale władze ostrzegają przed gołoledzią.
W Portugalii około dwudziestu dróg lokalnych, głównie w górzystym regionie na północy kraju, w niedzielę było wciąż wyłączonych z ruchu.
Na północy Albanii w rejonach dotkniętych powodzią ewakuowano około 15 tys. ludzi. Kilka miejscowości w okolicach Szkodry zostało odciętych od świata. Ze skutkami powodzi walczy około 1400 policjantów i wojskowych.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.