Rusza proces beatyfikacyjny księcia Henryka II Pobożnego.
W sobotę 5 czerwca 2021 roku w Legnickim Polu odbędzie się uroczyste rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego księcia Henryka II Pobożnego na poziomie diecezjalnym. Otwarcie poprzedziło kilka lat prac historycznych zespołów badawczych
- Dzięki ich pracom zostały wypracowane materiały, które dały biskupowi legnickiemu Zbigniewowi Kiernikowskiemu materiał dotyczące tzw. pewności moralnej, by mógł wystąpić do Episkopatu Polski o tzw. nihil obstat. To diecezja legnicka uzyskała, więc zwróciła się o podobną opinię do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie. To otworzyło bezpośrednią drogę do otwarcia procesu, który niedługo ruszy - mówi ks. dr hab. Bogusław Drożdż, postulator procesu.
Wydarzenie zaplanowane na 5 czerwca br. oraz późniejsze działania trybunału ściśle określa prawo kanoniczne. W skład trybunału będzie wchodził delegat biskupa miejsca. W tym wypadku będzie to postulator. Będzie tam też miejsce dla tzw. rzecznika sprawiedliwości. Będą notariusze oraz potrzebni będą też biegli.
Rozpoczęcie procesu szczególnie cieszy mec. Stanisława Andrzeja Potycza, który w ramach Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 od przeszło 30 lat promuje postać księcia Henryka.
- Nasze Duszpasterstwo Ludzi Pracy '90 powstało dokładnie 9 kwietnia 1991 roku. Przypomnę tylko, że 9 kwietnia 1241 roku rozegrała się bitwa pod Legnicą. Od ponad 30 lat podejmujemy szereg działań, które miały przypominać postać księcia Henryka i jego żony Anny. Marzyliśmy też, że może kiedyś rozpocznie się jego proces beatyfikacyjny. Te marzenia zaczęły się mocno urealniać podczas prac I Synodu Diecezji Legnickiej, na zakończenie których przedłożyłem ówczesnemu biskupowi legnickiemu Stefanowi Cichemu prośbę o podjęcie starań o rozpoczęcie takiego procesu. Efektem było powołanie zespołów historycznych, a następnie, dzięki decyzji obecnego biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, rozpoczęcie oficjalnych starań o ruszenie procesu - mówi mecenas.
Proces beatyfikacyjny, oprócz samej oceny heroiczności cnót i męczeństwa księcia Henryka, może przynieść usystematyzowanie naszej wiedzy o bitwie pod Legnicą a także podbojach Mongołów. Książę Henryk II Pobożny, syn św. Jadwigi Śląskiej, jest uznawany przez historyków za władcę, który miał bardzo dużą szansę zjednoczyć polskie księstwa i stać się królem Polski. Śmierć na Dobrym Polu pod Legnicą zniweczyła te plany.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.