Danuta Baszkowska – znana działaczka ekumeniczna i charytatywna – została laureatką nagrody Świętego Brata Alberta – Adama Chmielowskiego. Jury pod przewodnictwem jezuity ojca Wacława Oszajcy wyróżniło ją za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ekumenizmu.
Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 15 grudnia o godz. 12 w Muzeum Niepodległości przy al. Solidaroności 62. Ceremonię wręczenia nagrody poprzedzi Msza św. odprawiona w intencji dotychczasowych laureatów i członków Kapituły w kościele Środowisk Twórczych pw. Św. Brata Alberta i św. Andrzeja przy Placu Teatralnym. Msza rozpocznie się o godz. 11.
Nagroda im. św. Brata Alberta – Adama Chmielowskiego – przyznawana jest od 35 lat za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, sztuki sakralnej, działalności charytatywnej, społecznej i ekumenicznej.
Danuta Baszkowska w latach 1967-84 była wykładowczynią języka polskiego w Korespondencyjnym Liceum Ogólnokształcącym w Pruszkowie, do którego uczęszczali wyznawcy Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, również seminarzyści Adwentystycznego Seminarium w Podkowie Leśnej.
W latach 1990-2001 współorganizatorka i wiceprezes Towarzystwa TYLKO z Darów Miłosierdzia dla bezdomnych. Założycielka Domu Matki i Dziecka MALWA oraz Integracyjnego Ogniska „Żaczek”. Była redaktorka literacka Katolickiego Radia Józef.
Jest prezesem Stowarzyszenia Pokoju i Pojednania „Effatha”, które we współpracy z Rzymskokatolicką Parafią św. Alojzego Orione i Warszawskim Oddziałem Polskiej Rady Ekumenicznej organizuje od 10 lat comiesięczne Modlitewne Spotkania Ekumeniczne, łączące duchownych i świeckich różnych wyznań chrześcijańskich Warszawy i okolic.
Jest też członkiem Komitetu Krajowego organizującego w Polsce Światowy Dzień Modlitwy kobiet o pokój, który łączy chrześcijanki ze 170 krajów świata. Członek Komitetów Organizacyjnych V-VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego, przewodnicząca Komisji Ekumenicznej VIII Zjazdu. Pomysłodawczyni i współorganizatorka Ekumenicznych Nabożeństw w formie przemarszów ulicami Gniezna, duchownych i świeckich z różnych Kościołów.
Jest laureatką wielu odznaczeń: m. in. Imienia Komisji Edukacji Narodowej, Janusza Korczaka, „zasłużonego dla ziemi pruszkowskiej” czy medalem Księdza Prymasa „Ecclesiae populoque servitium praestanti”. Została też ogłoszona „Pontifexem” roku 2010 i otrzymała nagrodę „Pontifici – budowniczemu mostów”, przyznawanej przez członków honorowych warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.