Danuta Baszkowska – znana działaczka ekumeniczna i charytatywna – została laureatką nagrody Świętego Brata Alberta – Adama Chmielowskiego. Jury pod przewodnictwem jezuity ojca Wacława Oszajcy wyróżniło ją za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ekumenizmu.
Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 15 grudnia o godz. 12 w Muzeum Niepodległości przy al. Solidaroności 62. Ceremonię wręczenia nagrody poprzedzi Msza św. odprawiona w intencji dotychczasowych laureatów i członków Kapituły w kościele Środowisk Twórczych pw. Św. Brata Alberta i św. Andrzeja przy Placu Teatralnym. Msza rozpocznie się o godz. 11.
Nagroda im. św. Brata Alberta – Adama Chmielowskiego – przyznawana jest od 35 lat za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, sztuki sakralnej, działalności charytatywnej, społecznej i ekumenicznej.
Danuta Baszkowska w latach 1967-84 była wykładowczynią języka polskiego w Korespondencyjnym Liceum Ogólnokształcącym w Pruszkowie, do którego uczęszczali wyznawcy Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, również seminarzyści Adwentystycznego Seminarium w Podkowie Leśnej.
W latach 1990-2001 współorganizatorka i wiceprezes Towarzystwa TYLKO z Darów Miłosierdzia dla bezdomnych. Założycielka Domu Matki i Dziecka MALWA oraz Integracyjnego Ogniska „Żaczek”. Była redaktorka literacka Katolickiego Radia Józef.
Jest prezesem Stowarzyszenia Pokoju i Pojednania „Effatha”, które we współpracy z Rzymskokatolicką Parafią św. Alojzego Orione i Warszawskim Oddziałem Polskiej Rady Ekumenicznej organizuje od 10 lat comiesięczne Modlitewne Spotkania Ekumeniczne, łączące duchownych i świeckich różnych wyznań chrześcijańskich Warszawy i okolic.
Jest też członkiem Komitetu Krajowego organizującego w Polsce Światowy Dzień Modlitwy kobiet o pokój, który łączy chrześcijanki ze 170 krajów świata. Członek Komitetów Organizacyjnych V-VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego, przewodnicząca Komisji Ekumenicznej VIII Zjazdu. Pomysłodawczyni i współorganizatorka Ekumenicznych Nabożeństw w formie przemarszów ulicami Gniezna, duchownych i świeckich z różnych Kościołów.
Jest laureatką wielu odznaczeń: m. in. Imienia Komisji Edukacji Narodowej, Janusza Korczaka, „zasłużonego dla ziemi pruszkowskiej” czy medalem Księdza Prymasa „Ecclesiae populoque servitium praestanti”. Została też ogłoszona „Pontifexem” roku 2010 i otrzymała nagrodę „Pontifici – budowniczemu mostów”, przyznawanej przez członków honorowych warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej.
Ordo Iuris: to bezpodstawna próba doprowadzenia do aktu uzurpacji władzy.
„Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel. 1700-lecie Ekumenicznego Soboru Nicejskiego (325-2025)”
Regulacje dotyczące małżeństw, należą do kompetencji państw członkowskich, ale...
"Pamiętamy ten moment, kiedy ludzie klękali tutaj na tym placu."