Reklama

Międzynarodowy projekt na 79. rocznicę śmierci św. Edyty Stein

Do przygotowania krótkich filmów, w których ludzie z całej Europy opowiedzieliby o tym, jak dzisiaj inspiruje ich Edyta Stein, zaprosiło Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Oryginalny projekt upamiętnia świętą karmelitankę żydowskiego pochodzenia, patronkę Europy, w 79. rocznicę jej śmierci w komorze gazowej niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

Reklama

Jak zauważa zajmujący się merytoryczną pracą działu edukacyjnego CDiM ks. Manfred Deselaers, Kościoły i społeczeństwa przeżywają obecnie głęboki kryzys w wielu częściach Europy. „Chcemy wykorzystać ten dzień pamięci do spotkania się i poszukiwania wspólnych dróg. Jestem przekonany, że Edyta jest gotowa nam w tym pomagać” – dodaje duszpasterz na zagranicę episkopatu niemieckiego.

Szczegóły projektu znajdują się na stronie Centrum www.cdim.pl, w języku polskim, angielskim i niemieckim.
„Dziś żyjemy w innych czasach, także w wielkiej niepewności. My też jesteśmy poszukiwaczami. Staramy się rozumieć nasze czasy, szukamy Boga i naszej misji na tym świecie. Wyczuwamy, jak prawdziwe są również dla nas słowa Edyty Stein: «Dziś znowu żyjemy w czasach, które pilnie potrzebują odnowy z ukrytych źródeł pobożnych dusz» (ESGA 20, 120)” – podkreślono w deklaracji podpisanej przez ks. Manfreda i dyrektora CDiM ks. Jana Nowaka.

W dokumencie przedstawiono orientacyjne pytania, na które uczestnicy mogliby odpowiedzieć w trzyminutowych klipach wideo: „Czym Edyta Stein mnie inspiruje?”, „Gdzie dzisiaj widzę cierpienie i niebezpieczeństwo?”, „Co powinienem zrobić?” i „O co chcę prosić Boga?”.

Pomysłodawcy przedsięwzięcia chcą zebrać i przekazać wypowiedzi z różnych krajów Europy, z różnych Kościołów, a nawet spoza Kościołów. „Jeśli podzielimy się naszymi potrzebami, wezwaniami i nadzieją, może wyłoni się ścieżka, którą będziemy mogli kontynuować razem” – dodają, prosząc o opublikowanie wypowiedzi na stronach internetowych uczestników projektu i wysyłanie do oświęcimskiego Centrum odpowiednich linków.

„Na naszej stronie internetowej opublikujemy listę uczestników projektu wraz z odpowiednimi linkami. Swoje wideo możecie opublikować natychmiast, jesteśmy już na duchowej ścieżce przygotowań. Mamy nadzieję, że najpóźniej z okazji Dnia Pamięci, 9 sierpnia 2021 r., wszystkie posty będą online” – można przeczytać w komunikacie. Dołączono do niego adres emailowy do ks. Manfreda, na który można kierować ewentualne pytania: manfred@cdim.pl

Edyta Stein urodziła się w 1891 r. w rodzinie żydowskiej we Wrocławiu. Studiowała filozofię w różnych niemieckich miastach. Podczas I wojny światowej była pielęgniarką Czerwonego Krzyża. Po ukończeniu studiów została ochrzczona w Kościele katolickim. Stała się znanym wykładowcą. Kiedy naziści doszli do władzy w Niemczech, wstąpiła do klasztoru karmelitanek i przybrała zakonne imię św. Teresy Benedykty od Krzyża. W 1942 roku została zamordowana w Auschwitz z powodu jej żydowskiego pochodzenia.

Inicjatorzy projektu przypominają, że Edyta Stein żyła w bardzo niespokojnych czasach, którym przyglądała się uważnie.

„Poszukiwała i znalazła swój dom w Bogu. Dużo się modliła, czasami przez całą noc, już zanim wstąpiła do klasztoru. Bogu przedstawiła wszystkie obawy o swoje życie osobiste, losy narodu żydowskiego, przyszłość Niemiec, pokój dla Europy i inne sprawy. W Jego Miłości znalazła spokój, jasność i wewnętrzną pewność co do drogi, którą musiała podążać. Z tej perspektywy odpowiedziała na okropności I wojny światowej, powstanie ideologii totalitarnych, coraz bardziej agresywny antysemityzm i słabość kościoła. Chciała wpłynąć na myślenie na uniwersytetach, pedagogikę w szkołach, zaangażowanie chrześcijan w świecie, a nawet na zachowanie Papieża. Kiedy już nie mogła publicznie działać, prowadziła życie modlitewne w klasztorze i powierzyła swój los Bożej Opatrzności, aż do śmierci w Auschwitz” – podsumowują organizatorzy.

Jan Paweł II ogłosił Edytę Stein błogosławioną w czasie swej pielgrzymki do Niemiec 1 maja 1987 r. w Kolonii, a świętą – 11 października 1998 r. w Rzymie. Rok później ogłosił ją współpatronką Europy.

Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu powstało w 1992 r. w pobliżu byłego obozu Auschwitz. Jest to instytucja katolicka, założona przez kard. Franciszka Macharskiego w porozumieniu z kardynałami Albertem Decourtraym z Lyonu, Jean-Marie Lustigerem z Paryża i Godfriedem Danneelsem z Brukseli, oraz przedstawicielami organizacji żydowskich.

Odbywają się w nim spotkania o charakterze edukacyjno-modlitewnym, seminaria, rozmowy z byłymi więźniami i wystawy. Centrum ma być formą uczczenia pamięci ofiar i ma przyczyniać się do budowania w świecie wzajemnego szacunku, pojednania i pokoju.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Piątek
dzień
5°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama