O wolności w Internecie, granicach wolności słowa w sieci dyskutowano w sobotę na Blog Forum Gdańsk 2010. Impreza, która potrwa do niedzieli, przyciągnęła ponad stu blogerów z Polski, a także zza granicy.
Uczestnikami Forum są zarówno twórcy prywatnych blogów, jaki i dziennikarze parający się prowadzeniem tego typu internetowych dzienników czy autorzy blogów tworzonych przez firmy.
Jednym z zagranicznych gości specjalnie zaproszonych na Blog Forum Gdańsk 2010 był Sami Ben Gardhia - tunezyjski bloger monitorujący wolność słowa w sieci.
Jak mówił w Gdańsku Sami Ben Gardhia na świecie ponad 40 krajów cenzuruje dostęp swoich obywateli do Internetu czy to blokując dostęp do konkretnych stron czy też zakładając filtry, które nie pozwalają wyszukiwać w sieci konkretnych haseł, jak np. "demokracja" czy "wolność".
Wśród innych wymienionych przez Sami Ben Gardhia represji stosowanych wobec użytkowników Internetu przez władze wielu państw znalazły się m.in. prześladowania, często nawet aresztowania autorów blogów czy też ludzi prowadzących w Internecie nieprzychylną władzy działalność.
"Aresztowania tych wszystkich, którzy przekraczają czerwoną linię, którą wyznaczają nam różnego rodzaju rządy, sprawiają, że wielu ludzi się boi i przestaje publikować różne informacje w sieci. Widzimy, co się stało z Julianem Assange (twórca WikiLeaks - PAP), wieloma ludźmi w Chinach czy innych krajach na Bliskim lub Dalekim Wschodzie" - mówił Sami Ben Gardhia dodając, że często ludzie ci trafili do więzienia tylko za to, że zamieścili w sieci jeden film, czy też wpis na jakimś internetowym forum.
Sami Ben Gardhia poinformował, że według danych Global Voices Advocacy (organizacja, która m.in. monitoruje wolność w dostępie do Internetu - PAP) aktualnie na całym świecie w aresztach przebywa 186 blogerów, którzy trafili do więzień za swoją działalność w sieci.
Jak podkreślił, prześladowania blogerów w niedemokratycznych krajach, nasilają się zwykle wtedy, gdy w państwach tych odbywają się wybory. "W 2009 roku w Iranie doszło do aresztowania 30 blogerów, a związane to było właśnie z wyborami" - wyjaśnił Sami Ben Gardhia.
Oprócz problemów związanych z różnego rodzaju ograniczeniami nakładanymi wobec użytkowników Internetu przez państwowe władze, w sobotę uczestnicy gdańskiego Blog Forum dyskutowali też o wolności słowa i odpowiedzialności blogerów za zamieszczane przez nich w sieci materiały.
W sobotę i w niedzielę uczestnicy Blog Forum będą jeszcze dyskutować m.in. o tym, czy blogi mają twórczy czy też odtwórczy charakter oraz jakie są psychologiczne i społeczne mechanizmy blogowania. Tematami debat będą też różne odmiany blogów oraz różne sposoby ich tworzenia.
Dwudniowe, rozpoczęte w sobotę spotkanie Blog Forum zostało zorganizowane przez gdański samorząd, a konkretnie Biuro Gdańsk Europejska Stolica Kultury 2016.
Jak powiedział PAP rzecznik prasowy Biura Gdańsk Europejska Stolica Kultury 2016, Sławomir Czarnecki, odbywające się właśnie spotkanie jest jedną z wielu organizowanych przez Gdańsk imprez, które mają pokazać możliwości miasta i udowodnić, że zasługuje ono na tytuł ESK 2016. "Chcielibyśmy, by Blog Forum odbywało się w naszym mieście cyklicznie" - dodał Czarnecki.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.