Chronić człowieka

W rocznym sprawozdaniu na temat przestrzegania praw człowieka na świecie, przyjętym w czwartek przez Parlament Europejski (PE), Rosja, Chiny, Iran, Kongo i Kuba znalazły się wśród krajów, w których dochodzi do poważnych naruszeń tych praw.

W raporcie litewskiej deputowanej Laimy Liucii Andrikiene z Europejskiej Partii Ludowej (EPP) Parlament Europejski m.in. zaapelował do organów sądowych Rosji o nieustawanie w prowadzeniu dochodzenia w sprawie śmierci rosyjskiego prawnika Siergieja Magnitskiego.

Magnitski walczył z korupcją w Rosji. Pracował dla funduszu inwestycyjnego Hermitage Capital Management (HCM). Zmarł 16 listopada 2009 roku po prawie rocznym pobycie w więzieniu na Butyrkach. Jego obrońcom powiedziano, że przyczyną zgonu była przepuklina przewodu pokarmowego. Tymczasem zarówno oni, jak i sam Magnitski kilkakrotnie składali wcześniej skargi, że odmawia się leczenia go na zapalenie trzustki, którego się nabawił po zatrzymaniu w roku 2008. Przed aresztowaniem prawnik cieszył się bardzo dobrym zdrowiem.

Magnitskiego aresztowano pod zarzutem oszustw podatkowych w ramach śledztwa przeciwko Hermitage Capital Management, kiedyś największemu funduszowi inwestycyjnemu w Rosji.

W sprawozdaniu PE wskazano, że "o ile obrońcy praw człowieka są często przedmiotem brutalnego traktowania i procesów sądowych, które ignorują kodeks postępowania karnego Federacji Rosyjskiej, o tyle osoby winne nie tylko aktów agresji wobec obrońców praw człowieka, niezależnych dziennikarzy i prawników, ale nawet ich zabójstw, nadal zbyt często pozostają bezkarne".

PE wezwał do rozważenia nałożenia zakazu wjazdu do UE rosyjskim urzędnikom zamieszanym w sprawę śmierci Magnitskiego i zachęcił unijne agencje egzekwowania prawa do współpracy w celu zamrożenia kont bankowych i innych aktywów tych rosyjskich urzędników we wszystkich państwach członkowskich UE.

Parlament Europejski zabrał także głos w sprawie dobiegającego końca ponownego procesu Michaiła Chodorkowskiego, w którym ogłoszenie wyroku przesunięto niedawno na 27 grudnia. Parlament odnotował sprawozdanie Amnesty International z 2010 r., w którym przedstawia się drugi proces byłego szefa koncernu naftowego Jukos i jego partnera biznesowego Płatona Lebiediewa jako przykład niesprawiedliwych procesów prowadzonych w Rosji.

Inne wątki raportu, to m.in. potwierdzenie sprzeciwu wobec kary śmierci, potępienie przemocy wobec kobiet i dzieci oraz ostrzeżenie o zagrożeniu wolności religii i przekonań w krajach pod autorytarnymi rządami.

Parlament Europejski wezwał szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton do zadbania o to, aby prawa człowieka i budowanie demokracji "stały się motywem przewodnim wszystkich obszarów polityki zagranicznej" i aby kwestia praw człowieka znalazła odzwierciedlenie w strukturze organizacyjnej nowej służby dyplomatycznej UE. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
9°C Sobota
wieczór
7°C Niedziela
noc
7°C Niedziela
rano
11°C Niedziela
dzień
wiecej »