Czyni to przez Urząd Dobroczynności Apostolskiej.
Podczas gdy w Europie trwa intensywna kampania szczepień przeciwko Covid-19, to wiele ubogich krajów nadal dotkniętych jest poważnym zagrożeniem sanitarnym. Dlatego Papież Franciszek wysyła tam potrzebny sprzęt i leki, aby weprzeć zmagających się z pandemią. Czyni to przez Urząd Dobroczynności Apostolskiej.
Jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski informuje, że w ostatnich dniach pomoc została wysłana m.in. do Brazylii, Kolumbii, Argentyny, Indii, Chile, Republiki Południowej Afryki, Boliwii, Syrii i Papui Nowej Gwinei.
„W ubiegłym tygodniu zakupiliśmy 40 respiratorów nowej generacji oraz inny sprzęt sanitarny, począwszy do masek aż po leki, za prawie 100 tys. euro, i poprzez pocztę dyplomatyczną w ciągu kilku dni jesteśmy w stanie dostarczyć cały ten sprzęt i leki do nuncjatur na całym świecie. Tam nuncjusze rozdzielają to wszystko zgodnie z potrzebami dla najuboższych, także wspierając te szpitale, które nie mają innej pomocy, a służą przede wszystkim ubogim. Jest to więc taka nasza codzienna praca – powiedział papieskiej rozgłośni kard. Krajewski. – Nie jest to sytuacja wyjątkowa. Jest wyjątkową o tyle, że w Europie nie mówimy już o lockdownie oraz o wielkich problemach z pandemią, ale bardziej o szczepieniach, natomiast tam sytuacja jest tragiczna, ponieważ umierają dziesiątki tysięcy ludzi i bardzo potrzebne są respiratory, które u nas w Europie nie są już zajęte. Można powiedzieć, że jesteśmy taką «karetką pogotowia Ojca Świętego».“
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.