Słynny drewniany krzyż spod kopalni Wujek został zdjęty z pomnika i trafił do renowacji. W stanie wojennym milicjanci przepędzali spod niego ludzi, a władze Katowic nawet zmieniły trasę autobusów, bo pasażerowie w tym miejscu ściągali czapki.
Drewniany krzyż, który od 30 lat wisi w ramionach betonowego Krzyża Pomnika Dziewięciu Górników z „Wujka”, został 22 czerwca zdemontowany.
Teraz przejdzie renowację, zostanie m.in. oczyszczony i zaimpregnowany. Ma wrócić na swoje miejsce jeszcze przed 40. rocznicą pacyfikacji strajku w katowickiej kopalni. Renowacji zostanie poddana również cała stalowa konstrukcja pomnika oraz mur stanowiący tło całej konstrukcji.
Ten drewniany krzyż to legenda. To już drugi krzyż w tym miejscu.
Pierwszy krzyż górnicy postawili tuż po pacyfikacji w miejscu, w którym czołg przebił mur kopalni. Obok niego zawiesili siedem górniczych lampek na cześć siedmiu zastrzelonych górników (dwóch kolejnych zmarło później z ran w szpitalu).
- Gdy miesiąc po pacyfikacji zniszczyli go „nieznani sprawcy”, część załogi poszła do dyrektora ze słowami: „Jeśli krzyż nie wróci natychmiast na swoje miejsce, zaczynamy strajk od początku”. Miesiąc po śmierci ludzi! I krzyż wrócił - mówił "Gościowi" przed kilkoma miesiącami Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, które opiekuje się pomnikiem.
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności Prawie 40-letni krzyż musi zostać poddany renowacji.Ten właśnie drugi krzyż trafił dzisiaj do renowacji. Jest legendą. Milicja Obywatelska nie pozwalała ludziom się pod nim gromadzić. Ponieważ ludzie przejeżdżający autobusem linii "12" ściągali w tym miejscu czapki, władze Katowic zmieniły trasę przebiegu tej linii. Anegdota głosi, że gdy w 1984 roku biskup Herbert Bednorz poszedł pomodlić się pod tym krzyżem, zmieszany milicjant, pilnujący tego miejsca, polecił mu: "Niech się ksiądz biskup rozejdzie!".
W 1989 roku ten drewniany krzyż został zawieszony wysoko nad ziemią, pomiędzy ramionami betonowego pomnika-krzyża.
Renowacja i dodatkowe prace będą kosztować ponad 140 tys. zł, które zapewnił Samorząd Województwa Śląskiego. Krzyż ma być odnowiony i zamontowany na 16 grudnia, kiedy też zostanie otwarte, po rozbudowie nowej siedziby, muzeum Izba Pamięci Kopalni Wujek.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.