Na dziedzińcu Biblioteki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II przy ul. Bobrzyńskiego 10 odsłonięto dziś pomnik patrona tej uczelni, ufundowany przez Węgrów.
Autorem pomnika przedstawiającego postać św. Jana Pawła II z pastorałem, w rozwianych szatach pontyfikalnych, jest wybitny węgierski artysta rzeźbiarz Lajos Győrfi, którego prace wielokrotnie prezentowane były w Polsce. Do wzniesienia pomnika przyczynił się również ks. kard. Stanisław Dziwisz, który przeznaczył na ten cel honorarium, należne z tytułu otrzymanej na Węgrzech Nagrody im. Sándora Petőfiego. Dzieło L. Győrfiego upamiętnia mijającą 100. rocznicę urodzin papieża Polaka. Warto dodać, że artysta jest głęboko związany z Polską; jego żona Maria pochodzi ze Strzegomia.
Pierwotnie uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika oraz tablicy miało nastąpić 23 marca 2021 r., a więc w Dniu Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, jednak z powodu trwającej pandemii stało się to możliwe dopiero teraz. Odsłonili go: minister Miklós Soltész, sekretarz stanu ds. stosunków z Kościołem i mniejszościami etnicznymi w Kancelarii Premiera Węgier, prof. Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, konsul generalny Węgier w Krakowie dr Tibor Gerencsér oraz rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała. Pomnik poświęcił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, Wielki Kanclerz UPJPII.
- Losy dwóch świętych - Jadwigi i Jana Pawła II - wyznaczają drogi papieskiej uczelni w Krakowie - historycznie, ale i współcześnie. Jadwiga z Węgier, która stawiała fundamenty, i Jan Paweł II, polski papież, który zawsze traktował tę uczelnię jako swój dom. Ufamy, że dalej będą prowadzić życie naszej Alma Mater - powiedział rektor UPJPII.
- On odważnie bronił naturalnej rodziny i życia nienarodzonego. Sprzeciwiał się agresywnym ideologiom, które chcą zmienić naturę ludzką oraz podstawową naturę kobiety i mężczyzny. Dodawał nam otuchy i mówił, że nie wolno zachowywać obojętności i milczenia, ale trzeba być odważnym - mówił o Janie Pawle II minister Soltész. Zwrócił uwagę, że na Zachodzie niszczy się kościoły albo zamienia się je na miejsca rozrywki lub muzułmańskie domy modlitwy. Zaznaczył, że w Europie Środkowej buduje i odnawia się wiele kościołów. Podobnie jest z pomnikami - na Zachodzie usuwa się pomniki wielkich postaci historycznych, a w Polsce i na Węgrzech kultywuje się pamięć o św. Janie Pawle II i stawia się pomniki ku jego czci. - Węgierski rząd i większość Węgrów szanują Jana Pawła II, a Polaków kochamy, traktujemy jak braci - mówił minister Soltész, tłumacząc węgierskie zaangażowanie w powstanie papieskiego pomnika na terenie uczelni założonej przez królową Jadwigę, pochodzącą z Węgier, której "drugie życie" dał św. Jan Paweł II.
Adam Wojnar Kard. Stanisław Dziwisz i twórca pomnika Lajos Győrfi.Po uroczystości w sanktuarium Jana Pawła II odsłonięto tablicę upamiętniającą przekazanie pomnika przez naród węgierski. Mszy św. przewodniczył kard. Dziwisz. Kazanie wygłosił metropolita krakowski. Arcybiskup zwrócił uwagę, że w osobach św. Jadwigi i św. Jana Pawła II w sposób fundamentalny zapisały się "sprawy najbardziej święte i ważne" dla narodów i państw węgierskiego i polskiego - chrześcijańska wiara i kultura, ewangelizacja Europy, troska o naukę. - Duchowy kryzys Europy jeszcze bardziej się pogłębia. Tym bardziej musimy być razem. Tym bardziej musimy wpisywać się w poczet wielkich świadków Chrystusa i Jego Ewangelii. I być gotowi na cierpienia. Nie wolno nam zapomnieć o tym, że Chrystus jest z nami - powiedział abp Jędraszewski.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.