„100 okien na 5000 okaleczonych ludzkich istnień” (100 ventanas a 5.000 vidas truncadas) – to tytuł raportu poświęconego naruszaniu podstawowych praw imigrantów w Hiszpanii
Raport, który odbił się szerokim echem w tamtejszych mediach, przedstawiła jezuicka organizacja pozarządowa „Zjednoczone Narody” (Pueblos Unidos) w przeddzień Międzynarodowego Dnia Imigranta.
„Przez ten raport chcemy pokazać rzeczywistość nieznaną dla hiszpańskiego społeczeństwa. Domagamy się, aby zniknęły ukryte więzienia, tj. ośrodki internowań dla cudzoziemców”. W ocenie jezuickiej organizacji pozarządowej „Pueblos Unidos” są to „prawdziwe fabryki płaczu”, w których łamane są podstawowe prawa człowieka. Cudzoziemcy zamykani w tego rodzaju ośrodkach, np. za brak pozwolenia na pobyt, są pozbawiani wszelkiego kontaktu ze światem, żyją w dramatycznych warunkach higieniczno-sanitarnych i są upokarzani przez strażników. Raport, oparty na bezpośrednich doświadczeniach w jednym z ośrodków w Madrycie, opisuje wpływ internowania na psychikę imigrantów, ich skargi i troski, a także prezentuje szereg wskazówek i propozycji dla administracji. „Chcemy, aby zostały poprawione warunki pozbawienia wolności, a także efektywna troska o podstawowe prawa internowanych” – podkreślono w raporcie.
„Pueblos Unidos” przygotowała również wystawę fotograficzną „Niewidzialne granice”. Można na niej zobaczyć m. in. zdjęcia łapanek cudzoziemców „bez papierów” na ulicach Madrytu, które mają miejsce od kilku miesięcy.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.