O Szwajcarii opowiada Joanna Lampka, autorka bloga "Szwajcarskie BlaBliBlu" i książek o tym kraju : "Czy wiesz, dlaczego nie wiesz, kto jest prezydentem Szwajcarii?", "Szwajcaria i Lichtenstein? Inspirator Podróżniczy.", "Szwajcaria, czyli jak przeżyć między krowami a bankami. Bilet w jedną stronę."
W każdy wakacyjny czwartek podróżujemy do miejsc dalekich i bliskich.
Joanna Lampka kilka lat temu wyjechała do Szwajcarii. Co ją tam spotkało? Posłuchajcie koniecznie.
Jak sobie Szwajcarzy radzą z pandemią? Jak zmieniała się sytuacja w tym czasie? Czy Szwajcarzy są romantyczni i jak to się stało, że autorka wyjechała z Polski? Wiedzieliście, że Szwajcarzy uwielbiają kąpać się i dryfować w rzece? I na co muszą w tym czasie uważać?
Dlaczego Szwajcarzy są jak kokosy? Jacy są naprawdę? Co jest wizytówką Szwajcarii? Ile oblicz ma ten kraj? Gdzie warto wybrać się na karnawał i czy na pewno dobrym pomysłem, jest wzięcie ze sobą dzieci? Jakie są schroniska spotkamy w Alpach i czym są biwaki? Jak Szwajcarzy spędzają wolny czas? I jak to się dzieje, że pomimo jedzenia serów, Szwajcarzy nie są otyli?
Co kanton, to obyczaj. Każdy się różni, choć mogą wydawać się podobne. Jaki deser jest najsmaczniejszy? Jak często głosują Szwajcarzy i jak wyglądają referenda?
"Bardzo ciekawe referendum, które było - według Joanny Lampki - to referendum na temat tego, czy przedłużyć wakacje do 6 tygodni". Wynik był szokujący.
Co jeszcze może zaskakiwać? Na przykład to, że "dzieci same chodzą do szkoły, takie maluchy" - zwraca uwagę autorka. Rodzice za odprowadzanie dziecka do szkoły, mogą nawet trafić na dywanik do dyrektora. Kładzie się nacisk na samodzielność. Jeśli dziecko zapomni np. kredek, rodzic nie może mu ich podrzucić. Po prostu nie maluje na lekcji, a następnym razem będzie wiedzieć, że ma się lepiej spakować.
Czy Berno jest stolicą Szwajcarii, a może nie jest? Co warto zobaczyć w Szwajcarii? "Ja mam takie ukochane miejsca, do których wracam, gdzie nie ma turystów w ogóle. To jest kanton Valais, mój ukochany. To jest kanton górski, kanton alpejski. Jest to bardzo specyficzny kanton. Mieszkańcy mają też bardzo specyficzną mentalność. Trochę jak nasi Górale" - opowiada Joanna Lampka, która ma taką swoją ukochaną dolinkę. A czy wiecie, jacy artyści obrali sobie Szwajcarię jako drugi dom? Jeśli nie, to posłuchajcie koniecznie.
Jak wygląda Szwajcaria od kuchni? Co powinniśmy spróbować? Jeśli zamierzamy pojechać do tego kraju samochodem, na co powinniśmy uważać?
Posłuchaj innych audycji Magazynu podróżniczego „Świat jest piękny” w Radiu eM
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Musimy odpowiednio zwiększyć liczbę personelu w brygadach zmechanizowanych".
Podczas godzinnego przemówienia Trump w większości ponowił swoje wyborcze obietnice.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.