Jeżeli reżim w Mińsku nie wycofa się z represji, to trzeba będzie podjąć restrykcje wobec białoruskich władz - powiedział w poniedziałek PAP marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Jego zdaniem reakcja UE na wydarzenia na Białorusi powinna być "jak najbardziej jednolita".
"Uważam, że władze białoruskie muszą natychmiast zatrzymać represje i wypuścić na wolność tych, którzy zostali zatrzymani, aby Unia Europejska utrzymywała jakiekolwiek kontakty (z białoruskimi władzami - PAP)" - powiedział marszałek.
"Dla nikogo wynik wyborów nie był zaskoczeniem, ale dla wszystkich zaskoczeniem była ta brutalna reakcja po wyborach" - podkreślił Borusewicz.
W niedzielnych wyborach prezydenckich Alaksandr Łukaszenka zdobył niemal 80 proc. głosów. Opozycja zakwestionowała wyniki wyborów. Według doniesień agencyjnych siedmiu opozycyjnych kandydatów zatrzymano w nocy z niedzieli na poniedziałek po rozpędzeniu przez milicję manifestacji, która odbyła się w Mińsku.
"Uważam, że jeżeli reżim nie wycofa się z tych represji, to trzeba będzie podjąć dodatkowe decyzje dotyczące restrykcji wobec władz Białorusi" - powiedział Borusewicz.
"Wydawało się, że obecne wybory będą bardziej uczciwe, jednak to, co się stało po wyborach, pobicia, aresztowanie kilkuset osób, zatrzymania i pobicia kontrkandydatów na prezydenta niwelują ten lepszy obraz, który był przed wyborami - w trakcie kampanii wyborczej" - powiedział marszałek.
"Ważne jest, aby polityka UE w stosunku do władz Białorusi była jednakowa ze strony państw członkowskich. Różnice w tej polityce reżim Łukaszenki wykorzystuje, co wcześniej było widoczne" - ocenił Borusewicz.
Jego zdaniem obecna sytuacja na Białorusi "na pewno spowoduje reakcje UE". "Polska powinna pracować nad tym, aby to była jednoznaczna i jednolita reakcja całej UE, wszystkich państw wchodzących w jej skład, nie tylko Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego" - uważa marszałek Senatu.
Podkreślił, że istotne jest, by polityka w stosunku do władz Białorusi była jednakowa ze strony państw unijnych. "Stanowisko powinno być jednolite, by uniemożliwić reżimowi grę poszczególnymi stanowiskami Unii" - powiedział Borusewicz.(PAP)
hgt/ jbr/
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.