Pogorszenie funkcji poznawczych może sygnalizować zwiększone ryzyko wystąpienia udaru mózgu w ciągu kolejnych 10 lat - wynika z analizy opublikowanej przez "Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry".
Holenderscy naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie prowadzili badania wśród 14 712 osób. Informacje dotyczące ich zdrowia gromadzone były w latach 1990-2018.
Dane na temat funkcji poznawczych i codziennego funkcjonowania 1662 uczestników, u których wystąpił udar zestawiano z informacjami dotyczącymi osób bez udaru (pochodziły one z okresu 10 lat przed udarem). Każdego pacjenta porównywano z trzema bez udaru tej samej płci i w tym samym wieku.
Badacze zauważyli, że u osób z udarem objawy pogorszenia funkcji poznawczych i problemów w codziennym funkcjonowaniu pojawiały się już w okresie 10 lat przed wystąpieniem epizodu.
Szereg przeprowadzonych testów obejmował funkcje poznawcze (m.in. koncentrację, funkcje językowe, uczenie się i zapamiętywanie), czas reakcji, koordynację i sprawność ruchową oraz występowanie trudności w wykonywaniu codziennych czynności.
"Wyniki tych badań wskazują, że u osób, u których ma wystąpić udar pierwsze sygnały zaczynają pojawiać się już około 10 lat wcześniej. Osoby z zaburzeniami poznawczymi i funkcjonalnymi mogą być zatem bardziej narażone. Postępujące pogorszenie funkcji poznawczych i pojawienie się problemów w codziennym funkcjonowaniu sugeruje, że uszkodzenia spowodowane takimi czynnikami jak choroba małych naczyń mózgowych, neurodegeneracja czy stan zapalny, mogą akumulować się w mózgu już lata przed wystąpieniem epizodu" - piszą autorzy.
Źródło: https://jnnp.bmj.com/content/early/2021/06/25/jnnp-2021-326043
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.