60 biskupów brazylijskich, posługujących w regionie Amazonii, zaprotestowało przeciwko projektowi nowej ustawy agrarnej. Zakłada ona uregulowanie prawnego statusu bezprawnie zajętych i wylesionych terenów w amazońskiej dżungli. Zdaniem episkopatu takie rozwiązanie miałoby negatywny wpływ na cały region. Senat przychylił się do prośby biskupów, a jego przewodniczący zapowiedział konsultacje społeczne w tej sprawie.
Według biskupów Amazonii prawne uregulowanie kwestii agrarnej w Brazylii jest niezwykle istotne i wymaga uwagi całego społeczeństwa. Ponadto hierarchowie uważają, że sytuacja szerzącej się pandemii nie jest odpowiednim momentem, aby w tym trudnym czasie podjąć dyskusję nad kwestią agrarną.
Według projektu prawnego nielegalnie zajęte tereny, z wyniszczonymi lasami, należy sprywatyzować. Biskupi Amazonii uważają, że gdyby doszło do zmiany zasad prawnych odnośnie sprywatyzowania ziem należących do państwa, mogłoby to mieć bardzo negatywny wpływ dla całego regionu Amazonii.
Amazonia nie może już dłużej czekać na podjęcie środków ochrony środowiska i zamieszkujących tam ludów tubylczych.
Matka Boża z Nazaretu, Królowa Amazonii, która zawsze nam towarzyszy i nas ochrania, niech nadal będzie z nami w tym momencie walki w bezkompromisowej obronie prawa i życia naszych amazońskich ludów! – tym wezwaniem kończą swoje pismo biskupi Amazonii.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.