„Nie popełnili oni żadnego przestępstwa poza pokojowym wyrażaniem swoich myśli i uczuć, zgodnie z własnym sumieniem”
Międzynarodowa Organizacja Mediów Katolickich SIGNIS wzywa do natychmiastowego uwolnienia osób aresztowanych przez władze Kuby, podczas prodemokratycznych protestów trwających w tym kraju. Wśród zatrzymanych znaleźli się także młodzi członkowie tego stowarzyszenia. „Nie popełnili oni żadnego przestępstwa poza pokojowym wyrażaniem swoich myśli i uczuć, zgodnie z własnym sumieniem” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez SIGNIS.
Organizacja zapowiada, że wszystkie media z nią związane będą solidarne z aresztowanymi oraz z ich rodzinami i przyjaciółmi, którzy żyją w niepewności co do losu swoich bliskich. „Dialog to jedyna droga do przywrócenia spokoju na Kubie. Potrzeba pojednania i poszanowania wolności słowa” – czytamy w komunikacie.
Stowarzyszenie apeluje także o pokój i zgodę między Kubańczykami oraz o poszanowanie praw człowieka. „Odwołujemy się do rozsądku i apelujemy o natychmiastowe zaprzestanie stosowania przemocy. Skupmy nasze siły raczej na budowaniu lepszego i bardziej sprawiedliwego kraju” – wzywają członkowie organizacji.
Przypominają niedawny apel episkopatu Kuby o rozwiązanie konfliktu bez stosowania przemocy. Biskupi podkreślili w nim, że tylko gdy strony słuchają się nawzajem, „można osiągnąć porozumienie i podjąć rzeczywiste kroki z udziałem wszystkich Kubańczyków, aby budować ojczyznę ze wszystkimi i dla wszystkich”. Nota SIGNIS kończy się cytatem patrona tej organizacji, św. biskupa Oskara Romero: „Pokój musi być dziełem sprawiedliwości”.
Międzynarodowa Organizacja Mediów Katolickich SIGNIS (World Catholic Association for Communication) to katolickie stowarzyszenie wiernych świeckich, uznane przez Stolicę Apostolską, zrzeszające specjalistów od mediów, w tym radia, telewizji, kina, edukacji medialnej i Internetu. Jest organizacją non-profit obecną w ponad 140 krajach świata. Powstało w 2001 r. Ma status doradczy przy UNESCO, ECOSOC i Radzie Europy.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.