Warunki dołączone przez Senat USA podczas ratyfikacji nowego układu rozbrojeniowego z Rosją START pozostają w "sprzeczności" z tekstem porozumienia - powiedział w piątek szef komisji spraw zagranicznych niższej izby rosyjskiego parlamentu Konstantin Kosaczow.
"Nie możemy pozostawić tych interpretacji bez odpowiedzi, one pozostają w sprzeczności z całym tekstem układu" o ograniczeniu strategicznych zbrojeń nuklearnych START - oświadczył dziennikarzom Kosaczow, nie podając więcej szczegółów.
Szef komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej wypowiedział się przed rozpoczęciem pierwszego głosowania, połączonego z czytaniem ustawy o ratyfikacji nowego układu START.
Podczas pierwszego czytania "Jedna Rosja (partia rządząca, która w Dumie posiada większość bezwzględną) zatwierdzi taki układ, jaki został podpisany przez (prezydenta USA Baracka) Obamę i (prezydenta Rosji Dmitrija) Miedwiediewa. Zatwierdzimy układ podpisany przez rosyjskiego prezydenta" - zadeklarował Kosaczow.
Jak dodał, "drugie czytanie najwcześniej odbędzie się w styczniu". "Zaproponujemy własne poprawki i dwie dodatkowe deklaracje. Na wszystko to potrzeba czasu" - zaznaczył.
W czwartek Kosaczow precyzował, że zakończenie procedury ratyfikacyjnej może nie nastąpić wcześniej niż w styczniu, po prawosławnych obchodach Bożego Narodzenia, czyli po 10 stycznia 2011 roku.
Prezydenci USA i Rosji wyrazili w czwartek przekonanie, że ratyfikowany przez amerykański Senat układ START będzie miał "historyczne" znaczenie dla przyszłości stosunków amerykańsko-rosyjskich. Obaj prezydenci przeprowadzili tego dnia rozmowę telefoniczną, podczas której uzgodnili dalszą współpracę dotyczącą całego szeregu "spraw o krytycznym znaczeniu".
Na mocy nowego układu każda ze stron będzie mogła posiadać najwyżej 1550 głowic nuklearnych gotowych do bojowego użycia, czyli o 74 proc. mniej niż przewidywał poprzedni układ START i o 30 proc. mniej niż zapisano w tzw. układzie moskiewskim z 2002 roku.
Zgodnie z nowym START-em łączna liczba gotowych i niegotowych do użycia bojowego lądowych wyrzutni międzykontynentalnych pocisków balistycznych, wyrzutni rakiet balistycznych na okrętach podwodnych oraz oprzyrządowanych do uzbrojenia nuklearnego ciężkich bombowców u każdego z partnerów nie może przekroczyć 800.
Jednocześnie obu stronom zezwolono na posiadanie do 700 gotowych do użycia środków przenoszenia broni jądrowej, którymi są międzykontynentalne pociski balistyczne bazowania lądowego, rakiety balistyczne umieszczone na okrętach podwodnych i zdolne do uderzeń nuklearnych bombowce. W porównaniu z poprzednim układem START jest to pułap o ponad połowę niższy.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.