Katolickie diecezje w zachodnich Indiach podjęły natychmiastowe działania, aby pomóc osobom dotkniętym powodziami i osunięciami ziemi, które w ostatnich dniach pochłonęły ponad 160 ofiar śmiertelnych i zmusiły tysiące ludzi do opuszczenia swoich domów.
„Priorytetem jest zapewnienie wody, żywności i leków” – wyjaśnia ks. Joe Gonsalves, który nadzoruje akcję pomocową w archidiecezji Bombaju, jednym z obszarów najbardziej dotkniętych kataklizmem. To właśnie w tym rejonie odnotowano prawie wszystkie ofiary śmiertelne. Księża i wolontariusze codziennie dostarczają także ciepłe posiłki dla ponad 2 tys. poszkodowanych.
W małym, położonym na wzgórzu miasteczku Taliye, na południe od Bombaju, ocalały tylko dwa solidne murowane budynki. „To stało się niezwykle szybko. Lawina błota i kamieni w ciągu kilku minut zrównała z ziemią dziesiątki domów” – powiedział Dilip Pandey, jeden z mieszkańców miasteczka, który w katastrofie stracił cały swój dobytek.
Ks. Gonsalves zapewnił, że Kościół udostępnił wszystkie swoje budynki i instytucje, aby ludzie, którzy stracili domy, nie musieli koczować pod gołym niebem. Ekipy ratunkowe ewakuowały łącznie prawie 300 tys. osób. Arcybiskup Bombaju, kard. Oswald Gracias, zaapelował do wiernych oraz ludzi dobrej woli o pomoc dla poszkodowanych.
Do wielu wiosek nie można dotrzeć ponieważ duże obszary archidiecezji są wciąż pod wodą. Kolejnym problemem jest brak funduszy. „Większość pieniędzy przeznaczyliśmy na walkę z pandemią koronawirusa” – wyjaśnia ks. Eusebio Fernandes, dyrektor jednego z ośrodków pomocy społecznej
Powodzie i osunięcia ziemi są normalnym zjawiskiem w tej części świata w porze monsunowej, jednak, zdaniem władz, powodzie, które w tym roku nawiedziły Indie, były najsilniejsze od pół wieku. Służby meteorologiczne ostrzegają, że w najbliższych dniach spodziewane są dalsze obfite opady deszczu.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.