Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie Benedykt XVI pozdrawiając Polaków życzył, aby Jezus znalazł godne miejsce w naszych sercach.
Wygłoszoną w Auli Pawła VI katechezę papież poświęcił postaci św. Katarzyny Bolońskiej.
Ojciec Święty zachęcał także, by idąc śladami św. Katarzyny uczyć się wypełniania woli Bożej w codziennym życiu. Benedykt XVI podkreślił, że wyróżniała się ona gorliwością, czystością wiary, ascetycznym trybem życia, pokorą, duchem modlitwy i pokuty.
Ks. prałat Sławomir Nasiorowski z polskiej sekcji Sekretariatu Stanu dokonał wprowadzenia na podstawie papieskiej katechezy i krótko przedstwił postać świętej, wspominanej dziś przez Benedykta XVI: „Święta Katarzyna, której postać przypomniał nam dzisiaj Ojciec Święty, otrzymała przydomek Bolońskiej, gdyż ur. się w Bolonii w 1413 r. i tam również zmarła w 50. roku życia. Jej ojciec był patrycjuszem miasta Ferrary i doradcą księcia Este. Również matka pochodziła ze szlachetnej i zamożnej rodziny. Dzięki trosce rodziców, Katarzyna od dzieciństwa pogłębiała swoje talenty poetyckie, muzyczne, malarskie, które jeszcze bardziej rozwinie w zakonie klarysek w Ferrarze, do którego wstąpiła mając 28 lat.
W zakonie chętnie pełniła najniższe posługi. Wyróżniała się gorliwością, czystością wiary, ascetycznym trybem życia, pokorą, duchem modlitwy i pokuty. Jej postawa sprawiła, że została mistrzynią nowicjatu, a następnie przełożoną nowego klasztoru sióstr, ufundowanego w Bolonii. Potrafiła obudzić prawdziwy entuzjazm sióstr w służbie Bogu i pragnienie duchowego wzrostu. Pod koniec życia przyszło jej zmierzyć się z bolesną chorobą i agonią. Papież Klemens XI ogłosił ją świętą w 1712 r. Pozostawiła bogaty zbiór poezji poświęconych męce i śmierci Chrystusa, poezje o życiu Matki Bożej oraz ascetyczne pismo: 'Broń konieczna do walki duchowej'. Idąc jej śladami uczmy się wypełniania woli Bożej w codziennym życiu”.
Na wzór pokory i posłuszeństwa św. Katarzyny z Bolonii wskazał Benedykt XVI podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Zaznaczył, że cnoty te stanowią podstawę do wiarygodnego sprawowania władzy.
Benedykt XVI podkreślił, że św. Katarzyna z Bolonii nie chciała sprawować władzy. „Pragnęła służyć i czynić wolę Bożą, na czym polega właśnie służba dla innych. Dlatego była wiarygodna, ponieważ sprawowanie władzy polegało dla niej na pełnieniu woli Bożej” – powiedział.
Ojciec Święty zaznaczył, że „swoim słowem i życiem stanowi ona mocną zachętę, aby dać się zawsze prowadzić Bogu, aby codziennie pełnić Jego wolę, nawet wtedy, gdy nie odpowiada ona naszym planom, do zaufania w Bożą Opatrzność, która nigdy nas nie pozostawia samymi”. „W tej perspektywie św. Katarzyna z nami rozmawia, a jej postać, pomimo dystansu tak wielu wieków nieustannie przemawia do naszego życia, jawi się jako bardzo nowoczesna" – zaznaczył.
Papież zauważył, że św. Katarzyna z Bolonii reagowała podobnie jak i my z powodu cierpień i wątpliwości, czuła się opuszczona przez Boga, przeżywała doświadczenie ciemności wiary. Jednakże w każdej z tych sytuacji „trzymała zawsze Bożą rękę” i „idąc wraz z Panem odnajdywała właściwą drogę, drogę Światła”. Mówi ona nam w ten sposób: „Odwagi, nie puszczaj ręki Pana”.
Ojciec Święty wskazał, że całe życie Katarzyny z Bolonii jest wzorem pokory i posłuszeństwa – postrzegała ona nieposłuszeństwo jako znak duchowej pychy niszczącej wszelkie inne cnoty. „Niech przykład Katarzyny pobudzi nas do pokornego posłuszeństwa woli Bożej w naszym codziennym wysiłku, aby pozostawać wiernymi Jego planom w odniesieniu do naszego życia” – stwierdził Benedykt XVI.
Benedykt XVI pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Wśród grup wiernych papież pozdrowił m.in. wspólnotę Legionistów Chrystusa oraz przybyłych z różnych krajów członków ruchu „Regnum Christi”.
Dziś w Auli Pawła VI zgromadziło się ponad 8 tys. wiernych.
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.
Obie strony podzielonego kraju zgodziły się wspólnie przygotować wybory parlamentu.
USA, Egipt i Katar nasilają wysiłki, by doprowadzić do rozejmu w trwającej od 14 miesięcy wojnie.